Menu • Nie wierzysz? Zapoznaj się z opartym na dowodach naukowych, opracowanym przez Główny Inspektorat Sanitarny we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej materiałem na  temat potencjalnych zagrożeń związanych ze stosowaniem elektronicznych papierosów. Zdecydowanie nie omijaj tego artykułu! To wiedza, którą powinieneś posiadać.

   

  07.10.2019 15:07 | więcej »


 • Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna Nr 1 w Elblągu (ul. Słoneczna 14) w roku szkolnym 2019/20 organizuje tzw. „Sobotę Zaufania”, podczas której rodzice i uczniowie będą mogli skorzystać z bezpłatnej porady psychologa, pedagoga, logopedy oraz doradcy zawodowego w dniach:

  • 05 października 2019 r.,
  • 16 listopada 2019 r.,
  • 07 grudnia 2019 r.,
  • 11 stycznia 2020 r.
  • 08 lutego 2020 r.
  • 07 marca 2020 r.
  • 18 kwietnia 2020 r.,
  • 09 maja 2020 r.,
  • 06 czerwca 2020 r.

  Konsultacje w wyznaczonych terminach będą prowadzone od godziny  9:00 do 13:00. Poradnia prosi o wcześniejsze powiadamianie o spotkaniu- osobiście lub telefonicznie pod numerem 55 625 82 30 (w godzinach 8:00 - 15:00).

  Zachęcam do korzystania.


  Aleksandra Witkowska- pedagog/ psycholog szkolny 


  III Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II 
  ul. Browarna 1
  82-300 Elbląg

  tel. 55 625 88 42

  17.09.2019 20:45 | więcej »
 • POMOC MATERIALNA- stypendium szkolne, zasiłek szkolny

  Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie,

  Zgodnie z wytycznymi Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego w Elblągu wraz z rozpoczęciem roku szkolnego ruszamy z akcją pomocy materialnej dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Miasta Elbląg.

  W załączniku zamieszczamy szczegółowe informacje dotyczące stypendium szkolnego oraz zasiłków szkolnych w roku 2019/ 20. Prosimy o dokładne zapoznanie się z nimi przed podjęciem ewentualnej decyzji o wnioskowaniu o pomoc materialną.

  Przypominamy, że podobnie jak w latach ubiegłych wnioski o stypendium szkolne (sumiennie i czytelnie wypełnione, opatrzone niezbędnymi załącznikami) przyjmowane będą wyłącznie przez pedagoga/ psychologa szkolnego, w nieprzekraczalnym terminie do 15 września 2019 roku.

  Aleksandra Witkowska-pedagog/ psycholog szkolny

  druk wniosku
  pomoc materialna 2019/2020- informacje
  01.09.2019 09:36 | więcej »

 • O procedurach bezpieczeństwa obowiązujących w sytuacjach rozmaitych zagrożeń mogących mieć miejsce na terenie szkoły oraz o wzajemnym szacunku i innych ważnych czynnikach w relacji osób dorosłych z nastolatkiem rozmawiały z zaproszonymi do szkoły rodzicami psycholog Katarzyna Truszkowska i pedagog Aleksandra Witkowska. Spotkanie, które odbyło się 30 maja 2019 roku, zainspirowane było między innymi obchodami XXI Warmińsko- Mazurskich Dni Rodziny, ale również nieustającą troską o bezpieczeństwo społeczności szkolnej.
  Obecni rodzice z dużym zainteresowaniem potraktowali prezentowane im treści, aktywnie uczestniczyli w dyskusji, dzielili się własnymi doświadczeniami, wyrażali różne swoje wątpliwości, inicjowali pomysły- zarówno w kwestii bezpieczeństwa w szkole, jak też odnośnie tematu dobrego kontaktu z nastolatkiem. Atmosfera, jaka wytworzyła się przy okazji tego spotkania zdecydowanie sprzyjała realizacji założonych celów- w tym również tego najważniejszego, polegającego na współpracy szkoły z rodziną mającej umacniać poczucie wspólnej odpowiedzialności za dobry rozwój i bezpieczeństwo młodzieży.
  31.05.2019 14:04 | więcej »
 • We wtorek, 28 maja 2019 roku, uczniowie klas drugich naszej szkoły spotkali się z zaproszonymi przez pedagoga szkolnego funkcjonariuszami sekcji profilaktyki Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Elblągu. Żołnierze w szkarłatnych beretach w bardzo przystępny i ciekawy sposób podzielili się z młodzieżą swoją wiedzą na temat specyfiki uzależnień chemicznych, związanych z nimi zagrożeń. Wykład, wizualnie wzbogacony o interesującą prezentację medialną, poparty został licznymi nawiązaniami do doświadczeń funkcjonariuszy w ich zawodowych zmaganiach z problemem uzależnień od alkoholu, narkotyków, czy dopalaczy. Problem ten dotyczy ludzi w różnym wieku. Niesie ze sobą dotkliwe, nierzadko wręcz katastrofalne i niestety nieodwracalne konsekwencje w sferze zdrowia, funkcjonowania społecznego człowieka, jego odpowiedzialności prawnej. Mamy nadzieję, że przeprowadzone spotkanie skutecznie przyczyniło się do zwiększenia świadomości słuchaczy w zakresie zagadnień dotyczących niebezpieczeństwa uzależnień. Oddziałowi Żandarmerii Wojskowej w Elblągu dziękujemy za chęć współpracy, zaangażowanie, profesjonalizm, wspólne pożytecznie spędzone wtorkowe przedpołudnie :)

  Aleksandra Witkowska - pedagog szkolny

  29.05.2019 21:49 | więcej »

 • Zdrowe odżywianie oraz właściwy styl życia to jedne z najważniejszych czynników wpływających na jego długość i jakość. Dzięki właściwemu dobieraniu pokarmów, prowadzeniu racjonalnego, aktywnego stylu funkcjonowania możemy dłużej cieszyć się zdrowiem i korzystać z uroków życia. 
  Wiedza o żywieniu i elementach stylu życia oraz ich wpływie na zdrowie człowieka jest ogromna, podlega stałej ewolucji i zmianom. Jej odzwierciedleniem, a jednocześnie prostym narzędziem edukacyjnym w profilaktyce wielu chorób żywieniowo zależnych są piramidy żywieniowe dedykowane różnym grupom populacyjnym. Podczas IV Narodowego Kongresu Żywieniowego, który odbył się w roku bieżącym, przedstawiono zaktualizowaną Piramidę Zdrowego Żywienia i Stylu Życia dla dzieci i młodzieży opracowaną przez ekspertów Instytutu Żywności i Żywienia. 
  Badania naukowe w ostatnich latach wykazały, jak ważne w prawidłowym rozwoju dzieci i młodzieży oraz zapobieganiu otyłości i innym chorobom (rozwijającym się także w życiu dorosłym) są: aktywność fizyczna, prawidłowy sen oraz przestrzeganie zasad korzystania z komputera, telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych. Dlatego też mówimy obecnie o  Piramidzie Zdrowego Żywienia i Stylu Życia dając jasno do zrozumienia, że aby być zdrowym prawidłowe żywienie należy realizować łącznie z dbałością o pozostałe elementy stylu życia. 
  Warto zgłębiać wiedzę na temat zasad właściwego bilansowania diety, przygotowywania posiłków, dbałości o kondycję fizyczną i psychiczną. Wszystkim zainteresowanym przekazujemy krótkie ujęcie najważniejszych informacji dotyczących tego tematu. Warto poświęcić im chwilę, wszak- jak stwierdził Arthur Schopenhauer-  „Dziewięć dziesiątych naszego szczęścia polega na zdrowiu”. 
  A zatem SMACZNEJ  I ZDROWEJ LEKTURY ;-)


  Aleksandra Witkowska-pedagog szkolny

  zdrowe żywienie

  09.05.2019 21:03 | więcej »

 • Poniedziałek 29 kwietnia 2019 roku dla uczniów klas pierwszych naszego liceum był dniem spotkań z asp. szt. Dariuszem Komosińskim- funkcjonariuszem Wydziału Prewencji Kryminalnej KMP w Elblągu.

  Prewencja kryminalna to zapobieganie przestępstwom. Policjanci z tego właśnie wydziału spotykają się z młodzieżą szkolną w celu przeprowadzania działań o charakterze edukacyjno- profilaktycznym.

  Spotkanie policjanta z naszymi pierwszoklasistami dotyczyło problematyki osób nieletnich popełniających czyny, które są objęte odpowiedzialnością prawną. Młodzież dowiedziała się, m.in. co oznacza termin „nieletni” i jakie kategorie osób obejmuje. W tym kontekście uczniowie zapoznali się z odpowiedzialnością, jaka na nich ciąży w związku z ewentualnym dopuszczeniem się nieodpowiednich zachowań naruszających przepisy kodeksu wykroczeń i kodeksu karnego oraz skarbowego. Choć dla wielu z młodych ludzi zagadnienia te wydawać mogą się obce, to niestety statystyki dotyczące czynów zabronionych popełnianych przez osoby nieletnie wskazują, że osoby te często nieświadomie bądź przez własną nieodpowiedzialność dopuszczają się zachowań, których konsekwencją jest skierowanie materiałów do sądu rodzinnego i nieletnich.

  odpowiedzialność prawna nieletnich

  29.04.2019 14:06 | więcej »

 • Tydzień Mózgu ( Brain Awareness Week) – święto obchodzone pomiędzy 12 a 16 marca, mające na celu popularyzację wiedzy o mózgu i jego działaniu. Zainaugurowano je w 1996 roku w Stanach Zjednoczonych. W Polsce zaczęliśmy obchodzić je 3 lata później.  Obchody te są organizowane z inicjatywy Instytutu Nenckiego oraz wspierane przez Polskie Towarzystwo Badań Układu Nerwowego, Komitet Neurobiologii PAN i Stowarzyszenie na Rzecz Krzewienia Wiedzy o Mózgu DANA.  Akcje edukacyjne odbywają się w wielu miastach naszego kraju.

  Warto się zainteresować, a na dobry początek maleńka "pigułeczka" zawierająca kilka podstawowych ciekawostek na temat mózgu, o którym można by mówić, i mówić, i mówić... Zachęcam do zgłębiania wiedzy na ten temat.
   

  15.03.2019 19:06 | więcej »
 • Zakochanie... to ten specyficzny stan, kiedy nie trzeba włączać muzyki, bo ona sama gra nam w uszach...

  Czy rzeczywiście tak jest? Czym jest owo  "zakochanie, czy "miłość od pierwszego wejrzenia"? Co sprawia, że są one w stanie zamienić się w dojrzałe uczucie? Czy miłość jest w sercu, czy w głowie? Jaką rolę w miłości odgrywa nasz mózg i ta słynna "chemia"?

  Polecam, przeczytajcie...

  https://www.portel.pl/spoleczenstwo/zakochanie-czyli-na-endorfinowym-haju/110035

  artykuł
  Miłość i mózg

   

  15.03.2019 19:06 | więcej »
 • W obliczu aktualnych wydarzeń w Polsce rozgorzała dyskusja odnosząca się do siły mowy nienawiści w relacjach międzyludzkich. Jedną z jej najbardziej rozpowszechnionych form jest tzw. hejt definiowany jako język nienawiści szerzący się w internecie, mediach społecznościowych. Co na temat hejtu w najprostszym ujęciu mówi psychologia? Polecam do przeczytania krótki artykuł na ten temat.
  16.01.2019 16:05 | więcej »

 • W piątek, 16 listopada 2018 roku, w Elbląskiej Uczelni Humanistyczno - Ekonomicznej odbyło się sympozjum „Oferta pracy, czy handel ludźmi?” zorganizowane przez Placówkę Straży Granicznej w Elblągu, przy udziale Urzędu Miejskiego oraz EUH-E. Naszą szkołę podczas tego wydarzenia reprezentowała pedagog-
  Aleksandra Witkowska.

  W załączeniu, w formie ulotki, zamieszczamy najważniejsze informacje, jakie organizatorzy sympozjum postanowili przekazać szerokiej rzeszy adresatów, w tym między innymi społecznościom szkolnym, zaznaczając przy tym, że zjawisko handlu ludźmi obejmuje wiele form bezlitosnego, śmiertelnie niebezpiecznego wyzysku i dotyczy potencjalnie każdego z nas. Chrońmy się przed tym. Wiedza wzbogaca w bezpieczeństwo!

  Przydatne linki:

  http://www.strada.org.pl/

  http://www.handelludzmi.eu/

  https://www.youtube.com/watch?v=JlfAOJmBTJk

   

  20.11.2018 17:41 | więcej »

 • W bieżącym roku szkolnym Poradnia Psychologiczno- Pedagogiczna nr 1 w Elblągu organizuje cyklicznie tzw.„Soboty Zaufania”, podczas których uczniowie i ich rodzice mogą korzystać z bezpłatnej porady psychologa, pedagoga, logopedy oraz doradcy zawodowego. Zaplanowano następujące terminy spotkań:

  • 06 października 2018,
  • 10 listopada 2018,
  • 01 grudnia 2018,
  • 12 stycznia 2019,
  • 09 lutego 2019,
  • 02 marca 2019,
  • 06 kwietnia 2019,
  • 11 maja 2019,
  • 08 czerwca 2019 .

  Konsultacje odbywają się od godziny 9:00 do 13:00, w siedzibie poradni przy ul. Słonecznej 14 w Elblągu (budynek SP nr 23). Poradnia prosi o wcześniejsze umawianie się- osobiste lub telefoniczne pod numerem 55 625 82 30 (w godzinach 8:00 – 15:00).

  Zachęcam do korzystania z usług oferowanych przez poradnię wspierającą pracę naszej szkoły.

  Aleksandra Witkowska- pedagog

  17.10.2018 18:40 | więcej »
 •  

  2 października- MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ BEZ PRZEMOCY

  19 listopada- MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZAPOBIEGANIA PRZEMOCY WOBEC DZIECI

  25 listopada- MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRZECIWKO PRZEMOCY WOBEC KOBIET

  To zaledwie kilka spośród wielu dat w ciągu całego roku ogłoszonych dniami, w których wszelkiej przemocy mówimy stanowcze NIE!

  Organizacje społeczne za pośrednictwem mediów starają się dotrzeć ze swoim przesłaniem przeciw przemocy do szerokich rzesz osób. Problem przemocy dotyczy zarówno kobiet, dzieci, jak i mężczyzn przyjmując w różnych krajach nieco odmienne oblicza. Niestety skutki są podobne, bo przemoc to zawsze upokorzenie, łzy i ból, który potrafi prowadzić nawet do śmierci.

  W związku z bliskością wszystkich wymienionych tu dat zachęcamy do zapoznania się z załącznikami odnoszącymi się do tak powszechnego niestety problemu przemocy w rodzinie. Polecamy fragment publikacji wybitnego psychologa- Jerzego Mellibrudy- nawiązujący do tego tematu oraz materiały dostępne na stronieOgólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia".

  Przeczytaj, bądź świadomy- to naprawdę warto wiedzieć!

   

  14.02.2019 20:41 | więcej »

Aktualności

Kontakt

 • III Liceum Ogólnokształcące w Elblągu
  82-300 Elbląg
  ul. Browarna 1
 • 55 625 89 20

Galeria zdjęć