Menu

 • 80 - TA ROCZNICA AGRESJI ZSRR NA POLSKĘ

  80 - TA ROCZNICA AGRESJI ZSRR NA POLSKĘ

  17 września 2019 r. poczet sztandarowy III LO w Elblągu wraz z asystą reprezentował społeczność naszej szkoły podczas uroczystości miejskiej, upamiętniającej martyrologię Polaków z 17 września 1939r. O tym wydarzeniu mówi się „Czwarty rozbiór Polski” dokonany przez III Rzeszę oraz ZSRR na mocy paktu Ribbentrop – Mołotow.

  Przedstawiciele III LO w Elblągu wzięli udział w Mszy Świętej koncelebrowanej przez Biskupa Jacka Jezierskiego oraz innych kapłanów, która odbyła się w Kościele pod wezwaniem Wszystkich Świętych. Przy Krzyżu Katyńskim wszystkie zebrane szkoły przy asyście Pocztu Sztandarowego Wojska Polskiego oddały cześć Polakom, którzy ponieśli najwyższą ofiarę za wolność Polski i Polaków.

  WM.

 • PROJEKT CENTRUM MISTRZOSTWA INFORMATYCZNEGO

  PROJEKT CENTRUM MISTRZOSTWA INFORMATYCZNEGO

  Ruszył w naszej szkole projekt Centrum Mistrzostwa Informatycznego finansowany z funduszy Iunii Europejskiej oraz pilotowany przez Politechnikę Łódzką przy współpracy z Politechniką Gdańską (uczelnie te cieszą się wysoką renomą wśród uczelni technicznych w naszym kraju kształcących m.in. przyszłych informatyków).

  Zajęcie Koła Programowania wynikającego z udziału naszej szkoły w tym projekcie prowadzi pan Mirosław Garnowski.

  Zawód programisty/informatyka jest obecnie jednym z najbardziej pożądanych przez młodych ludzi (o czym świadczy ilość kandydatów na kierunki informatyczne).

  https://cmi.edu.pl/

  Logotypy Fundusze Europejskie Rzeczpospolita Polska Unia Europejska

 • III LO PROMUJE WIELORZECZE

  III LO PROMUJE WIELORZECZE

  Partnerstwo zobowiązuje, a ponieważ na kreatywną i otwartą młodzież naszej szkoły można zawsze liczyć, podejrzewamy, że takiej promocji Festiwalu Literatury Wielorzecze nie było w Elblągu od siedmiu lat :)

  Uczniowie naszej szkoły przebrani za wybranych bohaterów literackich zapraszali elblążan do udziału w wydarzeniach kulturalnych związanych z VII edycją ogólnopolskiego literackiego święta - mamy nadzieję, że wszyscy będą się bawić tak świetnie, jak my dzisiaj. Korzystajcie z tej uczty - ZAPRASZAMY.

  Na marginesie - przyjrzyjcie się zdjęciom, może zauważycie swojego ulubionego bohatera literackiego.

  A. M.

 • BohaterON 2019/2020

  BohaterON 2019/2020

  WŁĄCZAMY HISTORIĘ W NASZEJ SZKOLE. Klasy 1a, 1e, 2a, 3a dołączyły do ogólnopolskiego projektu historycznego BohaterOn 2019/20 r.

  Dlaczego BohaterON?

  Nazwa stanowi połączenie dwóch słów – polskiego „bohater” oraz angielskiego „ON”, czyli „włączyć”. Angielskie „ON”, zapożyczone z popularnego przymiotnika „on-off”, dosłownie włącza historię bohatera – film lub prezentację. Nazwa projektu ma również sygnalizować chęć włączenia do świadomości społecznej wydarzeń realizowanych w celu promocji dziejów naszego narodu oraz historii ludzi żyjących w czasach drugiej wojny światowej i wykazujących się patriotyczną postawą – osób, które nie chciały zostać bohaterami i wcale się za nich nie uważają, ale narażając swoje zdrowie za walkę o ojczyznę, stały się wzorami do naśladowania.

  BohaterON – włącz historię! to ogólnopolski projekt o tematyce historycznej mający na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz historii Polski XX wieku. Projekt ma edukować młodzież, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną. Akcja jest realizowana od 2016 roku przez dwie wrocławskie organizacje: Fundację Rosa i Fundację Sensoria, których działaniom przyświeca hasło: Pamięć – Edukacja – Pomoc

  O realizowanych zadaniach będziemy informowali na bieżąco.

  T.R

 • KLASA I F NA POLU GOLFOWYM

  Klasa I F psychologiczno-medialna 12 września 2019 r. wzięła udział w zajęciach integracyjnych na polu golfowym w Pasłęku. Pierwszoklasiści pod okiem nauczyciela języka angielskiego Tomasza Stężały poznawali tajniki gry w gola, próbowali opanować – jak się okazało niełatwą – sztukę trafiania kijkiem w piłkę. Początkowe niepowodzenia nikogo nie zrażały, wszyscy dobrze się bawili. Pobyt w na polu golfowym Sand Valley zakończył się wspólnym grillowaniem. 

 • NARODOWE CZYTANIE W III LO

  NARODOWE CZYTANIE W III LO

  W tym roku para prezydencka wybrała do przeczytania osiem polskich nowel.

  1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;

  2. Dym – Maria Konopnicka

  3. Katarynka – Bolesław Prus

  4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz

  5. Orka – Władysław Stanisław Reymont

  6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski

  7. Sachem – Henryk Sienkiewicz

  8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

  Wszyscy już wiedzą, że kto jak kto, ale brać uczniowska III LO czyta, więc podzieleni na osiem grup, w różnych zakamarkach i zakątkach szkoły wspólnie czytaliśmy polską nowelistykę XIX i XX wieku. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia.

  A. M.

 • SZKOŁA Z ŻYCIEM

  SZKOŁA Z ŻYCIEM

  Nasza szkoła otrzymała certyfikat „Szkoła z życiem” przyznany przez fundację DKMS za organizację w roku szkolnym 2018/2019 akcji # KOMÓRKOMANIA. Miała ona na celu aktywne budowanie świadomości młodzieży w zakresie walki z nowotworami krwi oraz powiększenie bazy potencjalnych Dawców krwiotwórczych komórek macierzystych. W ramach akcji # KOMÓRKOMANIA przeprowadzonej w szkołach ponadgimnazjalnych w całej Polsce, do bazy dołączyło 15 000 nowych potencjalnych Dawców. Każda z tych osób może być szansą na powrót do zdrowia dla osób potrzebujących przeszczepienia od Dawcy niespokrewnionego. Mamy nadzieję, że otrzymany certyfikat, będzie przypominał o ogromnym sercu i wrażliwości członków naszej społeczności szkolnej. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom, mamy nadzieję, że szerzenie idei dawstwa szpiku stanie się naszą tradycją i wspólnie zorganizujemy kolejne akcje. 

  Ewa Piwcewicz

 • SALON MATURZYSTY W OLSZTYNIE

  SALON MATURZYSTY W OLSZTYNIE

  Salon Maturzysty w Olsztynie to wydarzenie, które na stałe wpisało się już w kalendarz edukacyjny regionu. Uczniowie naszej szkoły uczestnicząw nim każdego roku. Nie inaczej było i teraz.

  Tegoroczny Salon Maturzysty odbył się wpiątek, 6 września 2019 r., w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Uczniowie wszystkich klas IIIwraz z wychowawczyniami uczestniczyli w spotkaniach z ekspertami Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży, którzy radzili, jak zdać dobrze egzamin. Maturzyści dowiedzieli się między innymi, jakich błędów unikać podczas majowego egzaminu.

  Wyjazd był okazją do obejrzenia olsztyńskiej uczelni oraz poznania oferty różnych uczelni z regionu, jak i kraju.

 • NARODOWE CZYTANIE- 7 września 2019

  NARODOWE CZYTANIE- 7 września 2019

  Ósma edycja Narodowego Czytania odbyła się  w sobotę 7 września w całym kraju. W Elblągu wybrane na tegoroczną edycję lektury czytano w auli I Liceum Ogólnokształcącego. Warto przypomnieć, że w tym roku wybrano 8 nowel: Prusa, Sienkiewicza, Orzeszkowej, Reymonta, Schulza.

  Miejskie obchody NC zapoczątkował Prezydent Elbląga, p. Witold Wróblewski fragmentem „ Katarynki” Prusa. Ta znana nowelka doczekała się też inscenizacji, którą zaprezentowali zebranym gościom uczniowie I LO.

  III LO w Elblągu również czynnie włączyło się w akcję Narodowego Czytania. Przygotowany przez nas fragment to proza Bruno Schulza z cyklu „ Sanatorium pod Klepsydrą”. Na scenie pojawiła się p. Dyrektor Beata Orzech oraz uczniowie klasy IIa: Kornelia Sowa oraz Dawid Marszałek-Budkiewicz, którzy przeczytali wybrany fragment.

  Może nieco zapomniane teksty zabrzmiały ciekawie  a także aktualnie.

 • MŁODZI GŁOSUJĄ

  MŁODZI GŁOSUJĄ

  III LO w październiku zrealizuje program Centrum Edukacji Obywatelskiej "Młodzi głosują", którego celem jest zwiększenie uczestnictwa młodych ludzi w życiu publicznym, w tym zachęcenie osób do świadomego udziału w wyborach. 

  Centrum Edukacji Obywatelskiej od 25 lat zaprasza polskie szkoły do prowadzenia działań profrekwencyjnych przed wyborami. 

  Celem akcji ,,Młodzi głosują” jest:

  - umożliwienie uczniom udziału w wyborach szkolnych i oddania głosu na konkretne komitety wyborcze,

  - dostarczenie informacji na temat procedur demokratycznych i znaczenia wyborów, - -zaangażowanie w działania na rzecz wysokiej frekwencji wyborczej, skierowane do dorosłych wyborców.

  Program edukacyjny Młodzi głosują jest prowadzony wg następujących zasad: 

  a. Przestrzeganie neutralności politycznej we wszelkich działaniach. Młodzi głosują to akcja edukacyjna i obywatelska, zachęcająca wyłącznie do udziału w wyborach. 

  b. Zakaz prowadzenia agitacji wyborczej (zgodnie z art. 108 § 2 Kodeksu Wyborczego Dz.U. 2011 nr 21 poz. 112 Zabroniona jest agitacja wyborcza na terenie szkół wobec uczniów.). Art. 108 § 3 Kodeksu wskazuje, że za agitację wyborczą nie uznaje się prowadzonych przez szkołę zajęć z zakresu edukacji obywatelskiej polegających na upowszechnianiu wśród uczniów wiedzy o prawach i obowiązkach obywateli, znaczeniu wyborów w funkcjonowaniu demokratycznego państwa prawa oraz zasadach organizacji wyborów.  

  W oparciu o materiały merytoryczne i platformę grywalizacyjną przeprowadzimy wybory młodzieżowe w szkole.

  Zapraszamy do udziału.

 • SHORTCUT - MAŁE HISTORIE, WIELKIE SPRAWY

  SHORTCUT - MAŁE HISTORIE, WIELKIE SPRAWY

  W roku szkolnym 2019/2020 III Lo weźmie udział w programie Centrum Edukacji Obywatelskiej "Shortcut - małe historie, wielkie sprawy", który po raz pierwszy rozpoczyna swoją działalność. Program ten opracowały cztery europejskie organizacje (zespół CEO oraz trzech europejskich partnerów w konsorcjum: People in Need z Czech, The Nerve z Irlandii Północnej, Os Filhos de Lumière z Portugalii) przy wsparciu programu Unii Europejskiej, „Kreatywna Europa MEDIA”, a jego filarem jest platforma vod z europejskimi filmami krótkometrażowymi dobranymi z myślą o kompetencjach, których dzisiejsza młodzież może najbardziej potrzebować wobec wyzwań współczesnej Europy.

  Zrealizujemy szereg działań w oparciu o pakiet nowoczesnych materiałów pomocniczych, zawierający komponenty edukacji o filmie i edukacji poprzez film. Proponujemy uczniom zajęcia szkolne w oparciu o udostępnione filmy i materiały pomocnicze.

 • SOLIDARNA SZKOŁA 2019

  SOLIDARNA SZKOŁA 2019

  Realizacja przez III Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Elblągu projektu Centrum Edukacji Obywatelskiej i Europejskiego Centrum Solidarności pt. „Solidarna szkoła” zakończyła się uzyskaniem przez naszą szkołę certyfikatu Solidarnej Szkoły. W roku szkolnym 2018/2019 w ramach projektu zrealizowaliśmy szereg działań jak np.:

   - spotkanie samorządu uczniowskiego, które miało na celu dyskusję nad zmianami w planie wychowawczym szkoły pod kątem wartości solidarnościowych,

   - spotkanie uczniów naszej szkoły z działaczkami opozycji solidarnościowej Panią Teresą Bocheńską oraz Ireną Telesz-Burczyk,

   - wieczór filmowy w związku z przypadającą 28 listopada setną rocznicą uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Polsce,

   - dwie lekcje poświęcone Obradom Okrągłego Stołu dla uczniów Gimnazjum nr 4 w Elblągu.

 • ELBLĄSKA SZKOŁA EKSPERYMENTU

  ELBLĄSKA SZKOŁA EKSPERYMENTU

  Urząd Miejski w Elblągu i 4 elbląskie licea ogólnokształcące wdrażają eksperymentalny projekt

  Gmina Miasto Elbląg rozpoczyna realizację projektu pt. Elbląska Szkoła Eksperymentu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznegoz Regionalnego Programu Operacyjnego WojewództwaWarmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020. Projekt wdrożony zostanie w 4 elbląskich szkołach, tj. w I LO, II LO, III LO i IV LO.

  Celem projektu jest podniesienie jakości oferty edukacyjnej ukierunkowanej na podniesieniei rozwój kompetencji matematycznychi przyrodniczych uczniów z 4 elbląskich liceów ogólnokształcących poprzez tworzenie warunków dla nauczania opartego na metodzie eksperymentu, doskonalenie kwalifikacjidydaktycznych nauczycieli oraz podniesienie kompetencji wychowawczych rodziców/opiekunów i organizacja zajęć dodatkowych.

  Wsparciem objęte zostaną 4 elbląskie licea ogólnokształcące, z pośród których zrekrutowanych do projektu zostanie 600 uczniów (klas II i III), 30 nauczycieli przedmiotów matematyczno-przyrodniczych (matematyki, fizyki, chemii, biologii i geografii) oraz 60 rodziców/opiekunów uczniów biorących udział w projekcie w okresie 1.09.2019 – 30.08.2021.

  Efekty realizacji projektu:

  1) utworzenie pracowni międzyszkolnej oraz wyposażenie szkolnych pracowni w narzędzia do nauczania przedmiotów przyrodniczych (biologii, chemii, fizyki i geografii) oraz matematyki;

  2) doskonalenie umiejętności, kompetencji lub kwalifikacji zawodowych nauczycieli przedmiotów przyrodniczych (biologii, chemii, fizyki i geografii) oraz matematyki;

  3) kształtowanie i rozwijanie kompetencji uczniów w zakresie przedmiotów przyrodniczych i matematyki prowadzonych w oparciu o metodę eksperymentu.

  W wyniku realizacji projektu uczniowie będą kształtowali i rozwijali swoje kompetencje w zakresie kompetencji kluczowych.Nauczyciele zostaną przygotowani do pracy metodą eksperymentu oraz do wspierania rozwijania kompetencji matematycznych i przyrodniczych.Rodzice natomiast podniosą swoje kompetencje wychowawcze poprzez kształtowanie technik osiągania celów wychowawczych w zakresie wspierania rozwoju swoich dzieci. Ponadto zostanie stworzona baza dydaktyczna do nauczania opartego na metodzie eksperymentu.

   

  Rekrutacja od listopada 2019 roku.

  Tytuł projektu: Elbląska Szkoła Eksperymentu

  Wartość projektu: 4 292 173,81 zł
  Dofinansowanie: 4 036 573,81 zł

  Wkład Funduszy Europejskich: 3 648 347,73 zł
  Okres realizacji projektu: 1.09.2019-30.08.2021

  obraz w nagłówku- powiększenie

  (Źródło: https://pixabay.com/pl/photos/chemia-laboratorium-eksperyment-3533039/)

 • POMOC MATERIALNA- stypendium szkolne, zasiłek szkolny

  POMOC MATERIALNA- stypendium szkolne, zasiłek szkolny

  Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie,

  Zgodnie z wytycznymi Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego w Elblągu wraz z rozpoczęciem roku szkolnego ruszamy z akcją pomocy materialnej dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Miasta Elbląg.

  W załączniku zamieszczamy szczegółowe informacje dotyczące stypendium szkolnego oraz zasiłków szkolnych w roku 2019/ 20. Prosimy o dokładne zapoznanie się z nimi przed podjęciem ewentualnej decyzji o wnioskowaniu o pomoc materialną.

  Przypominamy, że podobnie jak w latach ubiegłych wnioski o stypendium szkolne (sumiennie i czytelnie wypełnione, opatrzone niezbędnymi załącznikami) przyjmowane będą wyłącznie przez pedagoga/ psychologa szkolnego, w nieprzekraczalnym terminie do 15 września 2019 roku.

  Aleksandra Witkowska-pedagog/ psycholog szkolny

 • KONIEC ROKU SZKOLNEGO 2018/2019

  KONIEC ROKU SZKOLNEGO 2018/2019

  Rok szkolny 2018/2019 można uznać oficjalnie za zamknięty. Nadeszły wreszcie upragnione wakacje. 19 czerwca 2019 roku zabrzmiał ostatni „dzwonek”. Był to rok wyjątkowy w historii naszej szkoły. Zmieniliśmy swoją siedzibę. Mury szkolne pożegnał ostatni rocznik gimnazjalistów.

  Wszystkim uczniom życzymy spokojnych i bezpiecznych wakacji!

 • List od Pana Prezydenta Witolda Wróblewskiego

  List od Pana Prezydenta Witolda Wróblewskiego
 • III LO W HOŁDZIE JPII

  W tym roku przypada XX rocznica wizyty Papieża Jana Pawła II w Elblągu oraz XX rocznica nadania przez Radę Miasta Elbląga 19 maja 1999 r. III Liceum Ogólnokształcącemu w Elblągu imienia Jana Pawła II.

  Jubileuszowe uroczystości w III LO odbyły się 7 czerwca 2019 r. Młodzież oddała hołd Patronowi Szkoły, składając wiązankę kwiatów i zapalając znicze pod pomnikiem Jana Pawła II przy Katedrze Św. Mikołaja.

  Następnie na skwerze przed III LO umieszczona została KAPSUŁA CZASU, do której włożone zostały fotografie klas i „listy do przyszłości” przygotowane przez uczniów, zawierające życzenia i przesłanie do przyszłych pokoleń. Uroczystość zakończyła się wspólnym odśpiewaniem ulubionej pieśni Jana Pawła II – „Barki”.

 • KONKURS FOTOGRAFICZNY PN. „MÓJ PIES I WODA - BEZPIECZNA PRZYGODA”.

  KONKURS FOTOGRAFICZNY PN. „MÓJ PIES I WODA - BEZPIECZNA PRZYGODA”.
 • KONKURS JĘZYKA HISZPAŃSKIEGO

  KONKURS JĘZYKA HISZPAŃSKIEGO

  Uczniowie naszej szkoły zajęli czołowe miejsca wI Miejskim Konkursie Języka Hiszpańskiego oraz Kultury Hiszpanii i Ameryki Łacińskiej:) 

   

  Dnia 10 czerwca 4 uczniów klas pierwszych i drugich oraz 2 tegorocznych absolwentów wzięło udział w II etapie konkursu, który w tym roku organizowany był w II Liceum Ogólnokształcącym w Elblągu.

  W części poświęconej gramatyce i leksyce hiszpańskiej II miejsce zajęła Alicja Chojnowska (kl.IIIA) a III miejsce - Natalia Gajewska (kl.IIB).

  Natomiast w części o kulturze i cywilizacji Hiszpanii i Ameryki Łacińskiej) III miejsce zajął Paweł Rapcewicz (kl.IIIC).

  ¡Enhorabuena! Gratulacje:)

 • LEKCJA O OBRADACH OKRĄGŁEGO STOŁU PRZYGOTOWANA PRZEZ NASZYCH UCZNIÓW

  6 czerwca uczennice klasy II b: Wiktoria Czapiewska, Kamila Mańkowska i Wiktoria Mikulska przeprowadziły lekcję poświęconą obradom Okrągłego Stołu oraz drodze do wolności i upadku komunizmu w Polsce. W zajęciach uczestniczyli uczniowie klasy III Gimnazjum nr 4 w Elblągu.  

  Warto rozmawiać na ten temat, ponieważ z pewnością jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski, od którego rozpoczęły się zmiany ustrojowe, w tym częściowo wolne wybory do Sejmu, tzw. wybory czerwcowe.

  Wystąpienie było wzbogacone o prezentację multimedialną oraz specjalny quiz przygotowany przez Adriana Komonia, Jakuba Hryciuka i Jakuba Weisa również z klasy IIb.

strona:

Aktualności

Kontakt

 • III Liceum Ogólnokształcące w Elblągu
  82-300 Elbląg
  ul. Browarna 1
 • 55 625 89 20

Galeria zdjęć