- 28.11.2023
Przemoc karmi sie milczeniem...
- 25 listopada obchodzony był Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet.
Ktoś mógłby zapytać o sens takiego święta. W końcu powinniśmy przeciwdziałać agresji i dyskryminacji na co dzień. To prawda, ale, niestety, jest zupełnie inaczej. Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet ma nam przypomnieć oczywiste rzeczy, o których niby wiemy, a jednak zapominamy.
Na początek trochę statystyk, które muszą przestać być dla nas suchymi liczbami. Każdego tygodnia z powodu przemocy domowej giną 3 Polki. Każdego roku ofiarą przemocy fizycznej czy seksualnej pada około miliona Polek. 95% sprawców tej przemocy to mężczyźni (dane pochodzące z badania prof. Beaty Gruszczyńskiej z Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości). Oprócz przemocy fizycznej kobiety dotyka także przemoc emocjonalna, psychiczna, ekonomiczna. Zbyt łatwo przemilcza się, że prawa kobiet to prawa człowieka. Agresja i dyskryminacja dziewczynek, dziewcząt i kobiet to nie marginalne zjawisko, lecz powszechne i poważne pogwałcenie podstawowych praw człowieka. Złe traktowanie kobiet to nie tylko przemoc domowa. Składa się na nią także przemoc instytucjonalna, czyli mechanizmy prawne i społeczne, które dyskryminują kobiety, w teorii i praktyce. Z przemocą warto i trzeba walczyć. To nie syzyfowa praca, która nie przyniesie efektów. Cały proces uświadamiania, zmieniania prawa i ewolucji poglądów zaowocuje polepszeniem sytuacji kobiet. Co więcej, zmian nie trzeba zaczynać od górnolotnych rewolucji. Wystarczy zacząć rozglądać się wśród swojego otoczenia, porozmawiać, starać się zrozumieć, pomóc.
Tuż przed obchodami Międzynarodowego Dnia Eliminacji Przemocy wobec Kobiet, w środę 22 listopada 2023 roku, młodzież naszego liceum miała okazję uczestniczyć w spotkaniu z pracownikami Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Osób Doznających Przemocy Domowej w Elblągu. Była to doskonała okazja, aby od specjalistów w tej dziedzinie dowiedzieć się jak działają mechnizmy różnych rodzajów przemocy, jakie są ich długotrwałe konsekwencje dla osób w nie uwikłanych, jak funkcjonuje sprawca a jak ofiara aktów przemocowych, jak rozpoznawać symptomy zjawiska i przede wszystkim jak na nie skutecznie reagować, żeby ochronić osoby doznające krzywdy. Bo najważniejsze jest, aby nie być obojętnym!
Doświadczasz przemocy, jesteś jej świadkiem lub masz powody podejrzewać, że doświadcza jej ktoś w Twoim otoczeniu? Nie wahaj się szukać pomocy:
Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Osób Doznających Przemocy Domowej w Elblągu
82-300 Elbląg, ul. Związku Jaszczurczego 17
Telefon: (55) 255 00 01
E-mail: sow@sow.elblag.pl
AW
- Wróć do listy artykułów