Menu

 • WYCIECZKA DO BISKUPINA

  WYCIECZKA DO BISKUPINA - Obrazek 1

  Dnia 18 września klasa Ib z wychowawcą uczestniczyła w wycieczce do Biskupina. W trakcie odbywającego się tam XXIV Festynu Archeologicznego pod hasłem „Od wymiany po stragany” uczniowie mieli możliwość zapoznania się z dawnym rzemiosłem: tkactwem, farbiarstwem, bursztynnictwem, obróbką krzemienia, garncarstwem i wieloma innymi. Odtworzono wygląd: obozowiska łowców i zbieraczy z epoki kamienia, osady pierwszych rolników, osady obronnej kultury łużyckiej oraz wczesnopiastowskiej. W ramach wydarzenia odbyły się również prezentacje popularnonaukowe oraz warsztaty wykonania ozdób. Mieliśmy możliwość zapoznania się z ekspozycją poświęconą stanowisku archeologicznemu oraz specjalnie przygotowaną wystawą czasową, nawiązującą do hasła przewodniego festynu.

  Była to doskonała okazja do integracji i świetnej zabawy.

  Agnieszka Krzywdzińska

 • SOLIDARNA SZKOŁA

  SOLIDARNA SZKOŁA

  W roku szkolnym 2018/2019 III LO będzie realizowało program Centrum Edukacji Obywatelskiej i Europejskiego Centrum Solidarności pt. „Solidarna Szkoła”. Jego głównym celem jest kształtowanie postaw solidarności i współodpowiedzialności oraz zaangażowanie społeczności szkolnej w działania na rzecz tych wartości, jak również edukacja na temat historii ruchu Solidarność.

  W semestrze zimowym będziemy realizowali ścieżkę Polska Niepodległa, w ramach, której podejmiemy działania związane z rolą kobiet od 1918 do 1989 roku. Chcemy się przyjrzeć się roli kobiet w działalności opozycyjnej w okresie PRL. Naszym zadaniem jest również włączenie idei solidarności do programu wychowawczego szkoły oraz działanie na rzecz potrzebujących w najbliższej okolicy.

  Agnieszka Krzywdzińska

 • WIELORZECZE W III LO

  WIELORZECZE W III LO

  Już w najbliższy piątek odbędą się w naszej szkole warsztaty literackie w ramach VI Festiwalu Literatury Wielorzecze. Uczniowie klasy II b spotkają się z Anną Nawrocką. Z niecierpliwością czekamy na relację z warsztatów.

  (większy plakat w galerii zdjęć )

 • KONKURS

  KONKURS

  Zapraszam uczniów do udziału w konkursie piosenki patriotycznej.

  Konkurs odbędzie się 08.11.18

  Warunkiem jest przygotowanie jednego utworu o tematyce patriotycznej (pieśń tradycyjna, współczesna lub autorska).

  Osoby zainteresowane ( soliści lub zespół) zgłoszą się do Pani Joanny Nowak (gab. 27).

  regulamin konkursu

 • NIE HEJTUJĘ

  NIE HEJTUJĘ - Obrazek 1

  Zapraszam uczniów do wzięcia udziału w konkursie plastycznym „NIE HEJTUJĘ -W CZASIE PODRÓŻUJĘ!”

  Prace mogą być wykonane dowolną techniką i możliwe są wszelkie formy ekspresji - praca plastyczna, praca pisemna, fotoreportaż itp. Każdy z uczestników może przekazać tylko jedną pracę. Czeka na Was nagroda rzeczowa o wartości do 1000 zł za zajęcie pierwszego miejsca.

  Prace opisane wg schematu przynosimy do 27.10 do gab. 27.

  regulamin konkursu

 • SALON MATURZYSTÓW 2018

  SALON MATURZYSTÓW 2018

  Uczniowie klas III w środę 12 września 2018 r. uczestniczyli w zorganizowanym na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim Salonie Maturzystów 2018. Nasi maturzyści wzięli udział w spotkaniach z ekspertami z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży, którzy bardzo dokładnie omówili procedury maturalne, przedstawili wymagania egzaminacyjne oraz sposób oceniania arkuszy maturalnych. Młodzież otrzymała wiele cennych informacji na temat błędów popełnianych przez zdających egzamin dojrzałości w latach poprzednich, a także wskazówki, jak skutecznie przygotować się do matury, aby osiągnąć wysoki wynik. Każda klasa III uczestniczyła w spotkaniu na temat przedmiotów obowiązkowych (j. polski, j. obcy, matematyka – poziom podstawowy) oraz wybranych przedmiotów dodatkowych zdawanych na poziomie rozszerzonym. W przerwach między spotkaniami z ekspertami maturzyści mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną wyższych uczelni oraz opracowanymi przez wydawnictwa edukacyjne materiałami pomocnymi w przygotowaniu do egzaminu maturalnego.

 • KL TREBLINKA

  KL TREBLINKA - Obrazek 1

  KL Treblinka

   ,, Kiedy słucham opowiadań z Treblinki, coś zaczyna dusić i dławić moje serce''

                                                                                                                                              Emanuel Ringelblum

  Wyjazd naukowy do KL Treblinka był drugim etapem projektu historycznego ,, Wrzesień miesiącem pamięci narodowej'' w ramach akcji ,, wychowanie ku wartościom''. Został zrealizowany dzięki współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej, oddziałem w Gdańsku. Jeszcze w czerwcu 2018 r. otrzymaliśmy propozycję wyjazdu do dalekiej Treblinki wraz z uczniami gdańskiego XVIII Liceum,, Conradinum''. Z naszej szkoły zakwalifikowano 30 uczniów z kl. 2a,c,3a wraz z nauczycielami Panią M. Babraj, A. Krzywdzińską i T. Rakowską. Z XVIII LO pojechało 17 uczniów i 2 opiekunów. Z ramienia gdańskiego IPN edukatorzy Pan K. Drażba Naczelnik IPN o/Gdańsk, B. Januszewski i Pani K. Underwood.

  14 września 2018 r. autokarem udaliśmy się do oddalonej o ok. 300 km. Treblinki. Podczas drogi Pan B. Januszewski i Pani K. Underwood zapoznali nas z historią Holocaustu oraz niemiecką machiną zbrodni, w którą wpisana jest Treblinka. W trakcie prelekcji obejrzeliśmy serię filmów i zdjęć archiwalnych poświęconych niemieckiej polityce zagłady podczas II wojny światowej. Po przyjeździe zwiedziliśmy skromne muzeum a następnie udaliśmy się na teren obozu aby oddać hołd pomordowanym. Duże, niezatarte wrażenie zrobiły na nas głazy z napisem miejscowości skąd przywożeni byli więźniowie – Warszawa, Białystok, Wilno, Baranowicze... nie było im końca. Zapaliliśmy symboliczne znicze pod głównym pomnikiem, stojąc w ciszy i zadumie. Liczba ofiar Treblinki sięgnęła prawdopodobnie ok. 800 tys. osób. Był to największy obóz zagłady, drugi po Auschwitz-Birkenau w okupowanej przez Niemców Europie.

  Następnie wzięliśmy udział w warsztatach, traktujących o Polakach ratujących Żydów od zagłady, J. Karskim, I. Sendlerowej czy prof. W. Bartoszewskim nagrodzonymi medalem ,,Sprawiedliwy wśród Narodów Świata''. Po wyczerpującej sesji naukowej udaliśmy się w drogę powrotną. Był przystanek na regeneracyjny posiłek w Ostrowi Mazowieckiej.

  Całkowity koszt wyjazdu naukowego poniósł IPN o/ Gdańsk.

  Dziękujemy za lekcję wychowania patriotycznego. Chwała Bohaterom !

  T. Rakowska nauczyciel historii, inicjatorka wyjazdu.

  KL TREBLINKA - Obrazek 2   

   

 • DYWIZJON 303. HISTORIA PRAWDZIWA

  DYWIZJON 303. HISTORIA PRAWDZIWA

  Projekt historyczny ,,Wrzesień miesiącem pamięci narodowej'' nawiązuje do głównych celów realizowanych przez nasze liceum w roku szkolnym 2018/19, wychowanie ku wartościom.

  Grupa 35 uczniów z klas I-III wraz z nauczycielami Panem T. Stężałą i Panią T. Rakowską postanowiła w kinie Światowid obejrzeć film poświęcony bohaterskim pilotom z dywizjonu 303. To prawdziwa historia polskich asów przestworzy, oparta na słynnej powieści Arkadego Fiedlera. Polscy lotnicy, początkowo niedoceniani i wyśmiewani, stają się legendą. W ramach Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii (RAF-u) tworzą elitarną jednostkę - Dywizjon 303, który nie ma sobie równych. W czasach, gdy każdy dzień mógł być ostatnim, nie wahali się stanąć do walki z niemieckim okupantem. Podczas Bitwy o Anglię ich brawura, odwaga i heroizm walk nad niebem brytyjskim nie miały sobie równych. Ich ponadprzeciętne umiejętności, ewolucje powietrzne na granicy szaleństwa i niezwykły patriotyzm mogą być przykładem dla kolejnych pokoleń Polaków i uczą czym jest prawdziwe bohaterstwo.

  Cześć i chwała Bohaterom! Dziękujemy

   

   

 • POCZYTAJ MI „PRZEDWIOŚNIE”…

  POCZYTAJ MI „PRZEDWIOŚNIE”…

  „Był pierwszy dzień przedwiośnia. (…) Tego dnia właśnie od Nowego Światu, przez plac Trzech Krzyżów ciągnęła wielka manifestacja robotnicza w stronę Belwederu. (…) W pierwszym szeregu znacznego tłumu szli ująwszy się pod ręce ideowi przedstawiciele, między innymi Lulek i Baryka.” Ten moment z książki starali się odtworzyć uczniowie i nauczyciele III Liceum Ogólnokształcącego wraz z zaproszonymi gośćmi.

   

  Dnia 8 września 2018 roku w sobotnie przedpołudnie spod Bramy Targowej wyruszył pochód robotników, na czele którego stanął Cezary Baryka. W rolę głównego bohatera wcielił się uczeń klasy 3a, WojciechWojtyna, który czytał fragmenty powieści Stefana Żeromskiego. W tłumie robotniczym można było dostrzec między innymi Prezydenta Miasta Elbląga pana Witolda Wróblewskiego, Dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu panią Małgorzatę Sowicką, Kierownik Referatu Edukacji panią Jolantę Leśniewską, dyrektorów i uczniów elbląskich szkół.Po dotarciu pod Ratusz Staromiejski pochód podzielił się na dwie grupy.

  W sali koncertowej Ratusza w części oficjalnej wzięli udział przedstawiciele władz miasta, dyrektorzy, nauczycieleoraz delegacje uczniów. Zaproszonych gości w imieniu Prezydenta Miasta Elbląga powitała dyrektor III Liceum Ogólnokształcącegopani Beata Orzech.

  Elbląskie „Narodowe Czytanie” rozpoczął pan Prezydent wraz z panią Dyrektor Departamentu. Fragmenty powieści przeczytały też panie Małgorzata Adamska, kierownik filii Biblioteki Elbląskiej dla dzieci i młodzieży „Bulaj”, Beata Przewłocka i Irena Adamiak, aktorki Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Sewruka oraz przedstawiciele Młodzieżowego Domu Kultury.W ogólnopolskiej akcji wzięli również udział dyrektorzy oraz uczniowieszkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W tej części jako pierwsi wystąpili przedstawiciele III Liceum: pani dyrektor Beata Orzech oraz Jakub Wojtaszek, uczeń klasy 2a. Po zakończeniu części oficjalnej elblążanie mieli okazję otrzymać na swoim egzemplarzu „Przedwiośnia”odcisk pieczęci upamiętniającej tegoroczną akcję.

  W tym samym czasie uczniowie III Liceum zorganizowali akcje happeningowe. Grupy licealistów spacerowały po Starym Mieście oraz w okolicach Placu Słowiańskiego i ulicy 1 Maja, czytając fragmenty powieści oraz zachęcając do wspólnego czytania napotkanych elblążan. Podobne happeningi odbyły się również w tramwajach.Działania uczniów spotkały się z przychylnym przyjęciem mieszkańców.

  Dziękujemy wszystkim za aktywny udział w ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”!

  (kliknj zdjęcie, aby przejść do pełnej galerii)

  POCZYTAJ MI „PRZEDWIOŚNIE”… - Obrazek 1

   

 • NARODOWE CZYTANIE

  NARODOWE CZYTANIE - Obrazek 1

  W najbliższą sobotę 8 września 2018 roku w całej Polsce odbędzie się finał akcji „Narodowe Czytanie”, której patronuje Prezydent RP. W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości para prezydencka zaproponowała do czytania „PrzedwiośnieStefana Żeromskiego.

  W ogólnopolskie działania włącza się również społeczność naszego miasta.Patronat nad akcją objął Prezydent Miasta Elbląga Witold Wróblewski, a koordynatorem przedsięwzięcia zostało III Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II.

  Dnia 8 września o godzinie 10.30 planowany jest przemarsz uczniów, nauczycieli oraz elblążan przez Stare Miasto. Tłum robotników pod przewodnictwem powieściowego Cezarego Baryki wyruszy spod Bramy Targowej i uda się do Ratusza Staromiejskiego. Rozpocznie się tam część oficjalna, w której weźmie udział Prezydent Miasta Elbląga Witold Wróblewski, przedstawiciele różnych instytucji, dyrektorzy elbląskich szkół oraz delegacje uczniów. Uczestnicy przeczytają fragmenty powieści Żeromskiego.

  W tym czasie na Starym Mieście i w jego okolicach odbędą się akcje happeningowe związane z promocją czytelnictwa. Będzie również możliwość wysłuchania fragmentów lektury w komunikacji miejskiej.

  Elblążanie, którzy tego dnia odwiedzą Stare Miasto, i przyniosą do Ratuszaswój egzemplarz „Przedwiośnia”, otrzymają pamiątkową pieczątkę.

  Zapraszamy wszystkich mieszkańców Elbląga i okolic do włączenia się w ogólnopolską akcję!

  NARODOWE CZYTANIE - Obrazek 2

 • NOWY ROK SZKOLNY W III LO

  NOWY ROK SZKOLNY W III LO - Obrazek 1

  Dnia 3 września 2018 roku o godzinie 9.00 w naszej szkole odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku szkolnego z udziałem dwóch pocztów sztandarowych: liceum i gimnazjum. Wspólną naukę na ulicy Browarnej rozpoczęło 318 uczniów liceum oraz 80 uczniów klas trzecich gimnazjum.

  Grono licealistów powiększyło się o uczniów czterech nowych klas:

  1a – klasa dyplomatyczno-prawna (wychowawca: p. Katarzyna Maciesza)

  1b – klasa psychologiczno-medialna (wychowawca: p. Agnieszka Krzywdzińska)

  1c – klasa medyczno-przyrodnicza (wychowawca: p. Ewa Piwcewicz)

  1d – klasa politechniczno-informatyczna (wychowawca: p. Aleksandra Maciejewska)

   

  Wszystkich uczniów oraz nauczycieli powitała w nowym budynku pani dyrektor Beata Orzech. Na uroczystym apelu obecna była Pani Dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu Małgorzata Sowicka, która wygłosiła krótkie przemówienie oraz odczytała list Prezydenta Miasta Elbląga Witolda Wróblewskiego.

   

  Wszystkim uczniom życzymy sukcesów!

  NOWY ROK SZKOLNY W III LO - Obrazek 2     NOWY ROK SZKOLNY W III LO - Obrazek 3

  NOWY ROK SZKOLNY W III LO - Obrazek 4     

 • ERASMUS +

  ERASMUS +

  ERASMUS+. III LO nie zwalnia tempa.

  Z przyjemnością przekazujemy uczniom i rodzicom doskonałą wiadomość dotyczącą  naszej współpracy ze szkołami europejskimi.

  Szkoła kolejny raz otrzymała grant finansowy i od 1 września 2018 do 31 sierpnia 2020 będzie współpracowała z 4 szkołami z Unii Europejskiej.

  Nowy projekt nazywa się: Cultural heritage and building cultural competence.

  Jest on adresowany przede wszystkim do uczniów klas pierwszych, którzy lubią podejmować wyzwania, są pracowici i wytrwali w działaniu, nieźli z języka angielskiego i lubią nowoczesne technologia a także biblioteki, wymianę poglądów i wspólne działania.

  Przewidywane są następujące spotkania:

  • styczeń 2019 – Schaerding (Austria) - “Different languages and different worlds”, comparing appearance and reality, concepts and notions,
  • marzec 2019 – Ronneby (Szwecja) – Cultural environment
  • listopad 2019 – Bilbao (Kraj Basków)  - Categorizing cultures by handling cultural categories at cross centuries, liner active and multi active cultures, reactive cultures and intercategory comparisons.
  • luty 2020 – Elbląg - Bridging the communication gap by the use of language and comunication patterns
  • kwiecień 2020 – Breukelen (Niderlandy) - Building horizons and getting to know each other by comparing the findings of the five participating countries.
  • czerwiec 2020 – Bruksela /Strasbourg - Presenting the results of the project international

  Koordynatorem projektu jest Tomasz Stężała, a wspiera go Aleksandra Trochimczuk.

  Informacje na temat spotkań organizacyjnych zamieścimy w późniejszym terminie.

   

 • JUŻ WAKACJE!

  JUŻ WAKACJE!

  22 czerwca 2018 r. uczniowie III LO po raz ostatni odebrali swoje świadectwa w budynku szkoły przy ul. Saperów 14 F. W czasie uroczystości zakończenia roku szkolnego nagrody dyrektora otrzymali wybitni uczniowie, sportowcy, działacze szkolnego wolontariatu i osoby szczególnie zasłużone dla społeczności III LO. Wśród wyróżnionych asów w nauce najwyższe wyniki uzyskali: Kamila Moch z kl.  Ic - 5,80, Ewelina Jureko z kl. Ic - 5,73, Maksymilian Terebus z kl. IId – 5,63. W rankingu klas najwyższe miejsca zajęły: IIc 4,37, Ic  4,22, IIa 4,15. Najlepszą frekwencję miała klasa II d – 88,35%, natomiast niemal 100% obecnością na zajęciach w tym roku szkolnym wykazały się: Marlena Wójcik z IIIc oraz Joanna Hinc z IIb. Następnie młodzież w swoich gabinetach spotkała się z wychowawcą, otrzymała świadectwa i przedwakacyjne przestrogi dotyczące bezpiecznego wypoczynku.

  Życzymy wszystkim wspaniałych wakacyjnych przygód, wrażeń, nowych doświadczeń i radosnego powrotu do szkoły, która swoje podwoje otworzy przed uczniami w nowej siedzibie przy ul. Browarnej 1.

 • WYNIKI KONKURSU „HEROSI NIEPODLEGŁEJ”

  m1

  Konkurs Herosi Niepodległej jest jednym z komponentów projektu „Młodzież wierna tradycjom niepodległości” realizowanego pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy przez III Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Elblągu i Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu. Konkurs poświęcony 100-leciu odzyskania niepodległości przez Polskę skierowany był do uczniów i nauczycieli gimnazjów i szkół ponadpodstawowych z Elbląga i okolic.

  Zadaniem uczestników było przygotowanie projektu na mural, który powstanie w naszym mieście. Komisja konkursowa, w której skład wchodził przewodniczący Roman Smoleński oraz Zbyszek Opalewski, Łukasz Kogut, Beata Orzech, Teresa Rakowska i Irena Poździech, wyłoniła zwycięzców.

  Przyznano nagrodę pierwszego stopnia Aleksandrze Sowińskiej, uczennicy Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym, która pod opieką Pana Janusza Kozaka przygotowała zestaw projektów z motywem dzieci Niepodległej.

  Nagrodę drugiego stopnia przyznano Wiktorii Łopatko, również uczennicy Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym pod opieką Pana Janusza Kozaka.

  Wyróżnienia za projekty otrzymują:

  Przemysław Dawiczura z Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Elblągu pod opieką Pani Renaty Antosik i Pani Aleksandry Biłyj-Babińskiej,

  Nikola Dziadowiec i Agnieszka Poszewiecka z Gimnazjum nr 1 w Elblągu pod opieką Pani Marty Ligockiej.

  Rozdanie nagród i dyplomów nastąpi podczas uroczystej Gali podsumowującej projekt „Młodzież wierna tradycjom niepodległości” w listopadzie 2018 r.

  Nagrodzone projekty zostaną zrealizowane na elbląskim Zawodziu. Farby do wykonania muralu funduje firma Interlech.

  Komisja konkursowa składa serdeczne gratulacje uczniom i ich nauczycielom.

  Życzymy Państwu dalszych sukcesów.

  Wszystkie nagrodzone projekty w galerii zdjęć.

 • WYWIAD Z PANEM ROMANEM NAKONOWSKIM

  el-003

  Pan Roman Nakonowski jest kuratorem, nauczycielem i rzecznikiem praw ucznia w Gimnazjum nr 4 w Elblągu, oraz rodowitym mieszkańcem Elbląga.

  W związku z projektem pt. Młodzi w akcji dwie uczennice z 3 Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Elblągu przeprowadziły z nim wywiad na temat Elbląga i jego historii.

  Czy mógłby nam Pan opowiedzieć od kiedy Pan i Pańska rodzina mieszka w Elblągu?

  -Otóż moi rodzice pochodzą z Włocławka. W Elblągu znaleźli się, ze względu na pracę taty, który został oddelegowany właśnie do tego miasta. Przebywają w nim od roku 1959. Ja wraz z moim rodzeństwem jestem rodowitym elblążaninem.

  Jak Pańscy rodzice wspominają to miasto od swojego przyjazdu?

  -Mój tata wspomina je jako miasto bardzo zaniedbane i zdewastowane po drugiej wojnie światowej. Pamięta wiele z nieistniejących obecnie budynków. Jednym z nich jest Kościół św. Anny, który znajdował się przy ulicy Traugutta, gdzie aktualnie na wzniesieniu stoi krzyż upamiętniający wizytę papieża Jana Pawła II. Niestety został on zburzony w latach 50.

  Jako historyk na pewno zna Pan przeszłość Elbląga. Czy może nam Pan nieco o niej opowiedzieć?

  -Oczywiście. A więc, Elbląg jest jednym z najstarszych miast w Polsce, gdyż został założony w XIII wieku przez Krzyżaków pod dowództwem Hermanna von Balka. Jego nazwa wywodzi się od pruskiej rzeki Ilfing. W języku niemieckim nazywano je Elbing. W tym samym wieku został zbudowany murowany zamek, będący istotną siedzibą, zwłaszcza dla Prus. Elbląg był miastem portowym, więc podstawę jego rozwoju stanowił handel morski. Owy port był drugim co do wielkości w obrębie Morza Bałtyckiego. W XVII wieku miasto to padło ofiarą wielu najazdów, m.in. rosyjskich i szwedzkich, przez co stanęło w dramatycznym położeniu. Po I rozbiorze Polski Elbląg został wcielony do państwa pruskiego i powrócił do swojej świetności, głównie gospodarczej. Na początku XIX wieku stał się ważnym centrum przemysłowym. W ogromnej mierze przyczynił się do tego człowiek o imieniu Ferdinand Schichau. Był on inżynierem, pochodzącym z niemieckiej rodziny, która osiedliła się w tym właśnie mieście. Zbudował stocznię, w której wytwarzano statki podwodne, parowce, torpedowce, statki pasażerskie i handlowe. Założył również fabryki produkujące lokomotywy, samochody i cygara. Był on niezwykle dobrym pracodawcą, dlatego tuż po jego śmierci pracownicy ufundowali przy zakładzie pomnik z jego podobizną. Niestety nie przetrwał on do czasów dzisiejszych. Z wybuchem pierwszej wojny światowej sytuacja Elbląga pogorszyła się. Doszło do zamknięcia wielu zakładów przemysłowych i zamieszania, spowodowanego przez wielu uciekinierów. Po tym wydarzeniu stał się częścią prowincji Prus Wschodnich. Wszechobecny chaos i bezrobocie spowodowały strajki i demonstracje. Rozkwit przemysłu elbląskiego rozpoczął się na nowo w latach 30. W mieście zaczęto gromadzić dużą ilość wojska. Po nadejściu II wojny światowej Elbląg podporządkowano na jej potrzeby. Pozostałe zakłady zostały wykorzystywane do produkcji broni i innych militariów. Elbląg był największym miastem na drodze Armii Czerwonej. Sama wojna trwała tutaj 3 tygodnie. Podczas tego czasu doszło do ogromnych zniszczeń. Najbardziej ucierpiało Stare Miasto, które niegdyś było gęsto zabudowane. Na ulicach leżały masy gruzów. Budowle, które cudem przetrwały wojnę rozebrano, a pozyskane cegły zawożono do Warszawy i Gdańska by odbudować zabytkowe kamienice. W czasie wojny mordowano tutaj wielu ludzi. Świadkowie tych wydarzeń wspominają o tym, że niektóre kobiety wraz ze swoimi dziećmi skakały z Niskiego Mostu, znajdującego się niegdyś przy obecnej starówce, by uchronić siebie i potomstwo od gwałtów i krzywd wyrządzonych przez żołnierzy rosyjskich. Mówiono również o Urzędzie Bezpieczeństwa, z którego słyszano głośne krzyki katowanych ludzi. Ilość ofiar była ogromna. Większość ciał oprawcy wrzucali do wielkich dołów i zakopywali. Nieraz nawet było ich tak wiele, że wykopany dół nie starczał na schowanie wszystkich. Przy dzisiejszych badaniach archeologicznych wciąż odkrywa się nowe szczątki zakatowanych ludzi. Z tego powodu można nazwać to miasto wielkim cmentarzem.To niesamowite, że tak zwyczajne miasto, jakim obecnie jest Elbląg skrywa tak bogatą i jednocześnie drastyczną przeszłość.

  -Owszem, posiada. Niestety, z własnego doświadczenia widzę jak wielu młodych ludzi nie zdaje sobie z tego spawy. Uważają Elbląg za mało wyjątkowe miejsce, bez ciekawej historii. Co prawda miasto to nie posiada własnej kultury. Tworzą je same rodziny napływowe a wszelkiego rodzaju zadedykowane mu święta są stosunkowo młode. Niemniej jednak należy pamiętać o jego świetności sprzed wielu lat, dążyć do jej odbudowania i przekazywania młodym pokoleniom.

  Istotnie należy. Nawiązując do Pana wypowiedzi, chciałybyśmy dowiedzieć się więcej o wspomnianych budynkach i monumentach, których obecnie nie zobaczymy w Elblągu. Czy może Pan wskazać kilka z nich?

  -Tak, mogę. Obecnie na pewno nie zobaczymy kilku pomników, które zdobiły ważniejsze ulice czy parki. Jednym z nich był pomnik znajdujący się na Placu Wolności, pt. Anioł śmierci. Przedstawiał on anioła, składającego wieniec laurowy na głowę poległego żołnierza niemieckiego. Kolejnym takim monumentem był posąg przedstawiający Hermana von Balka - założyciela naszego miasta. Znajdował się na fontannie na Placu Słowiańskim. Został zniszczony ze względu na utożsamianie go z obrazem okrutnego Krzyżaka, krzywdzącego ludzi. Dół fontanny zdobiły niegdyś wyrzeźbione nagie kobiety, co po wojnie zostało uznane jako akt pornograficzny, który należy usunąć. W tym samym miejscu stał Ratusz Nowego Miasta Elbląga, który skrócono o połowę. Był niezwykle pięknym budynkiem, zdobiącym miasto. Warto również wspomnieć o Teatrze Miejskim w Elblągu, mieszczącym się przy ulicy Rycerskiej. Stanowił on chlubę dla miasta, wystawiając ówczesne sztuki. Należy również pamiętać o tym, że około lat 50. niezwykle popularne były kina, takie jak : Syrena, Zamech, Światowid, Orzeł oraz Meduza, z czego do dzisiaj przetrwało tylko jedno. Obecnie nie zobaczymy w Elblągu zamku, wybudowanego w XIII wieku, wcześniej wspomnianego pomnika Ferdynanda Schichaua czy niezwykle ciekawego obiektu, jakim był Pałac należący do Carla Zeisea - zięcia F. Schichaua, leżący na terenie Parku Modrzewia. Pałac charakteryzował się piękną infrastrukturą i wnętrzami. Teren naokoło willi był zadbany i pełen roślinności. Znajdowała się tam również szklana oranżeria i staw. Do dzisiaj ostała się jedynie wieża widokowa, wybetonowane pozostałości po stawie i kilka schodków, prowadzących niegdyś na dziedziniec.

  Wygląda na to, że Elbląg przed wojną obfitował w imponującą ilość atrakcji, czego nie da się o nim powiedzieć w dniu dzisiejszym. Czy wobec posiadanej przez Pana wiedzy na temat Elbląga, jest Pan w stanie wymienić kilka miejsc, które kiedyś pełniły inną funkcję niż obecnie?

  -Jestem w stanie, ponieważ posiadamy tutaj kilka miejsc tego typu. Najbardziej znanym jest m.in. Kościół pw. Świętego Ducha w Elblągu, będący ówcześnie zespołem Szpitala Świętego Ducha, gdzie mieści się obecnie Zespół Biblioteki Elbląskiej. Kolejnym miejscem, które przychodzi mi na myśl jest budynek Szkół Językowych przy ul. Królewieckiej, tzw. Regent, gdzie w latach 1945-1954 funkcjonował Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa w Elblągu. Przetrzymywano i torturowano tam polskich patriotów. Ludzie nazywali to katownią, ze względu na bestialskie czyny, które miały w nim miejsce. Nieco inną funkcję niż obecnie pełniło dawniej także I Liceum Ogólnokształcące w Elblągu, ponieważ funkcjonowało jako Gimnazjum Żeńskie im. Cesarzowej Augustyny Wiktorii.

  Bardzo dziękujemy za tak wyczerpujące odpowiedzi. Jeśli to możliwe, czy mogłybyśmy zadać Panu jeszcze kilka, drobnych pytań?

  -Cała przyjemność po mojej stronie. I jak najbardziej, proszę je zadać.

  Jakie miejsca w Elblągu, według Pana, są ważne i ciekawe?

  - Uważam, że miejscem ważnym i ciekawym z pewnością jest Elbląska Starówka i Katedra św. Mikołaja, którą dość często odwiedzają turyści. Na pewno jest nim także przystań kajakowa. Osobiście bardzo lubię to miejsce, bo w młodości często z niego korzystałem. Zaliczyłbym tutaj także Kolej Żuławską i Kanał Elbląski. No i oczywiście Bażantarnię i wszelkiego rodzaju parki.

  Które miejsca w Elblągu uważa Pan za zaniedbane i zapomniane lub wiąże się z nim jakiś problem?

  -Takim miejscem jest muszla koncertowa w Bażantarni i amfiteatr w Parku Dolinka. Kiedyś organizowano tam dużo imprez, lecz obecnie stoi to bez użytku i niszczeje. Zaniedbana według mnie jest także dzielnica przy ulicy Bema i Grunwaldzkiej. Problem wiąże się na pewno z zaniedbaniem parków, na przykład Parku Modrzewia, gdzie zapomniano o istniejącym niegdyś pałacu. Niszczeje tam również roślinność, która powinna być w lepszym stanie. Problemem jest też to, że Elbląg stracił życie. Nie ma już na mieście tylu ludzi, co kiedyś. Stare Miasto praktycznie zamarło. Nie spotyka się tam już wielu osób.

  To będzie już ostatnie pytanie. Jakie zna Pan miejsca w naszym mieście, z którymi wiąże się ciekawa historia?

  -Ciekawe historie wiążą się z Niskim Mostem, o którym padło kilka słów związanych z samobójstwami spanikowanych kobiet z dziećmi i na pewno historie o krzykach cierpiących ludzi, zamkniętych w budynku UB, o których też było wspomniane.

  Dobrze. W takim razie to wszystko. Serdecznie dziękujemy za wywiad i wyczerpujące odpowiedzi na wszystkie z zadanych pytań.

  -Ja również dziękuję.

  Wywiad przeprowadziły:

  Wiktoria Majewska,

  Martyna Kolasa

  z klasy IIb

 • DEBATA O STOSUNKACH POLSKO-ROSYJSKICH

  DSCF8307

  W tym roku, w ramach obchodów Dnia Języka Rosyjskiego,po raz pierwszy w naszej szkole odbyła się debata poświęcona relacjom polsko-rosyjskim: Polska-Rosja. Im bliżej, tym dalej ? Do dyskusji zaprosiliśmy ekspertów zajmujących się naukowo Rosją i pracujących na co dzień z językiem rosyjskim: dr Barbarę Kozak z Instytutu Słowiańszczyzny Wschodniej UWM w Olsztynie i dra Michała Glocka – absolwenta stosunków międzynarodowych UMK w Toruniu i pasjonata rosyjskiej floty morskiej.

  Podczas pierwszej części debaty zaproszeni goście skomentowali wyniki ankiet o stosunkach polsko-rosyjskich, która została przeprowadzona pod koniec kwietnia br. wśród 162 uczniów liceum i gimnazjum (Link do ankiety: https://bit.ly/2Jvkj7v). Eksperci starali się, m. in. obalić część stereotypów o Rosji i Rosjanach, funkcjonujących w świadomości młodych ludzi, a w szczególności stereotyp „Rosji wiecznie pijanej”, który okazał się dominującym w wynikach ankiet. Padło również pytanie o stan obecnych stosunków polsko-rosyjskich, które w ankietach prawie połowa uczniów określiła jako średnie. Jak stwierdziłpesymistycznie dr M. Glock, stan naszych relacji z Rosją jest na danym moment zły i jedynie merytoryczny dialogi polskich władz z rosyjskimi pozwoli na osiągniecie stanu neutralnego. Jednakże, jak podkreśliła dr Barbara Kozak,relacje polsko-rosyjskie powinniśmy rozpatrywać na kilku płaszczyznach, np. w ramach współpracy naukowej ośrodków akademickich w Polsce i Rosji, te relacje prezentują się naprawdę dobrze. W drugiej części debaty padło pytanie o współpracę kulturową z Rosją i Obwodem Kaliningradzkim. Dowiedzieliśmy się, m. in., iż na tym polu współpraca Polski z Rosją również wygląda całkiem nieźle, o czym świadczy organizowany corocznie Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską” oraz Festiwal Filmów Polskich „Wisła” w Moskwie, jak również wiele akcji i działań odbywających się w sieci (np. vlogerzy z Kaliningradu prezentujący w Internecie walory naszego miasta, tj. Elbląga). W trzeciej części spotkania nasi eksperci odpowiedzieli na wybrane pytania przygotowane przez uczniów liceum: Jak Rosjanie postrzegają Polaków ? Czy mieszkańcy Rosji są zadowoleni z obecnej władzy?Dlaczego w Rosji wiele osób popada w nałogi, np. w alkoholizm ?

  Mamy nadzieję, że dzięki naszej dyskusji udało się obalić przynajmniej część stereotypów i uprzedzeń dotyczących Rosji i Rosjan.

  Anna Tokarewicz, Krzysztof Sawicki

 • WYNIKI KONKURSU „NIEPODLEGŁA NA AFISZU”

  20180515_101046

  Konkurs Niepodległa na afiszu” jest jednym z komponentów projektu „Młodzież wierna tradycjom niepodległości” realizowanego pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy przez III Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Elblągu i Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu.

  Konkurs poświęcony 100-leciu odzyskania niepodległości przez Polskę skierowany był do uczniów i nauczycieli szkół podstawowych i gimnazjów z Elbląga i okolic. Komisja konkursowa, w której skład wchodził przewodniczący Łukasz Kogut, konsultant W-M ODN w Elblągu, Beata Orzech, dyrektor III LO w Elblągu, Teresa Rakowska, nauczyciel III LO w Elblągu oraz Irena Poździech, konsultant W-M ODN w Elblągu, wyłoniła zwycięzców.

  W kategorii szkół podstawowych nagrody otrzymają:

  I miejsce Klara Bielawska z kl. VII Szkoły Podstawowej nr 19 pod opieką Pani Małgorzaty Osinski

  II miejsce Zuzanna Karpińska z kl. VI Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu pod opieką Pani Ewy Skorupskiej

  III miejsce Oliwia Adamowska z kl. V Szkoły Podstawowej nr 19 pod opieką Pani Małgorzaty Osinski

  III miejsce Paweł Łaszkiewicz z kl. VII Szkoły Podstawowej nr 12 pod opieką Pani Iwony Kulmaczewskiej

  W kategorii gimnazjum nagrody otrzymają:

  I miejsce Kinga Rychter z kl. III Gimnazjum nr 1 pod opieką Pani Marty Ligockiej

  II miejsce Julia Dowgwiłło z kl. II Gimnazjum nr 2 pod opieką Pani Katarzyny Lipińskiej-Szadziul

  III miejsce Weronika Szał z kl. III Gimnazjum nr 1 pod opieką Pani Marty Ligockiej

  Wyróżnienia przyznano:

  Szymonowi Abramowskiemu z kl. IV Szkoły Podstawowej nr 15 pod opieką Pani Marty Kaczmarek

  Igorowi Turkowskiemu z kl. V Szkoły Podstawowej nr 9 pod opieką Pani Marty Ligockiej

  Markowi Szczepańskiemu z kl. VI Szkoły Podstawowej nr 19 pod opieką Pani Małgorzaty Osinski i Aleksandry Nowik

  Magdzie Leśnej z kl. VII Szkoły Podstawowej nr 12 pod opieką Pani Iwony Kulmaczewskiej

  Julii Łukaczyk z kl. VII Szkoły Podstawowej nr 19 pod opieką Pani Aleksandry Nowik

 • WARTO WSZYSTKO ROBIĆ W ŻYCIU Z PASJĄ !

  20180605_123628

  5 czerwca w auli naszego liceum wykładem doktoranta WPiA UG, Pana Piotra Zielińskiego zakończyliśmy rok szkolno-akademicki 2017/18. Droga do kariery nie jest prosta, na sukces trzeba zapracować, czasami bardzo ciężko! Pan Piotr Zieliński jest tego przykładem.

  To postać wyjątkowa, niezwykle uzdolniona. Jego kariera studencka i naukowa to pasmo sukcesów-zaangażowanie w pracę studenckich kół naukowych, fundacji liczne stypendia naukowe m.inn. dziekana, rektora WPiA, Nagroda Czerwonej Róży dla najlepszego studenta Wybrzeża ( samochód osobowy toyota yaris), prestiżowa Nagroda Miasta Gdańska Dla Młodych Naukowców im. J. Uphagena ( 2018 r.). To dla nas zaszczyt, że byliśmy uczniami a w przyszłości może zostaniemy studentami Pana P. Zielińskiego. Dziękujemy i liczymy na dalszą współpracę kl. 2a.

 • AGNIESZKA SZTURO LAUREATKĄ KONKURSU OŚMIU WSPANIAŁYCH W ELBLĄGU

  phppXJ4cV

  Agnieszka Szturo z klasy 3b została została laureatką XX edycji konkursu Ośmiu wspaniałych w Elblągu. Już po raz dwudziesty nagrodzono młodych ludzi zaangażowanych społecznie i gotowych do niesiania bezinteresownej pomocy. Podczas uroczystej gali w Bibliotece Elbląskiej nagrody dla wspaniałej elbląskiej młodzieży, wręczył prezydent miasta Pan Witold Wróblewski.

  https://www.portel.pl/spoleczenstwo/pomaganie-jest-fajne/105213

strona:

Aktualności

Kontakt

 • III Liceum Ogólnokształcące w Elblągu
  82-300 Elbląg
  ul. Browarna 1
 • 55 625 89 20
  ________________________________________
  administrator strony internetowej
  strona_3lo@3loelblag.pl

Galeria zdjęć