Menu

 • Aktualizacja danych

  Dane z programu Plan lekcji zostały zaktualizowane
 • BOHATERON 1944R - LEKCJA O DORASTANIU I MŁODOŚCI W CIENIU WALKI O WOLNOŚĆ

  BOHATERON 1944R - LEKCJA O DORASTANIU I MŁODOŚCI W CIENIU WALKI O WOLNOŚĆ

  Ogólnopolski projekt edukacyjno-historyczny w naszej szkole dobiegł końca. Od 2 do 14 października 2019 r. klasy humanistyczne 1a,1e,2a,3a wzięły udział w 4 dwugodzinnych warsztatach historycznych, poświęconych Powstaniu Warszawskiemu. Projektem zostało objętych 114 uczniów, którzy po części naukowo-edukacyjnej wykonali kartki okolicznościowe, skierowane do żyjących powstańców 1944 r. Powstało 97 niezwykłych, osobistych, pełnych emocji prac, które zostaną wysłane do konkretnych osób. Pokolenie Kolumbów rocznik 1920 odarte z marzeń poszło walczyć za wolną Polskę i zapłaciło najwyższą cenę- życia.

  Dziękujemy za Wasze poświęcenie i odwagę . Pamiętamy.

  Za udział w projekcie nasze liceum otrzyma pamiątkowy certyfikat zaś uczniowie dyplomy udziału. Prezentujemy najciekawsze prace.

  T.R.

 • ŻYWY FRAKTAL Z PWSZ W ELBLĄGU

  ŻYWY FRAKTAL Z PWSZ W ELBLĄGU

  W ramach jubileuszu 100-lecia Polskiego Towarzystwa Matematycznego, 17 października  Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu włączyła się do ogólnopolskiego projektu „Fraktal na stulecie”.  Wyzwanie polegało na ułożeniu fraktala jakim jest „Trójkąt Sierpińskiego”, którego budulcem byli uczniowie elbląskich szkół.  Do tego wydarzenie przyłączyli się również uczniowie I H naszego liceum.

  Po zakończeniu układania konstrukcji odbył się wykład pt. „Fraktale wokół nas”, który poprowadziła mgr inż. Dorota Żarek – wykładowca PWSZ w Elblągu oraz Politechniki Gdańskiej, koordynator wydarzenia „Żywy fraktal z PWSZ w Elblągu”. Wykład zakończył się quizem z wykorzystaniem aplikacji Kahoot, w którym II miejsce zdobył Piotr Wierzbicki. Gratulacje!

 • PIŁKARKI RĘCZNE Z TARCZĄ

  PIŁKARKI RĘCZNE Z TARCZĄ

  Bardzo udany występ  zanotowała nasza szkolna drużyna piłkarek ręcznych. Podczas eliminacyjnego turnieju licealiady, który rozgrywany był w IV LO w Elblągu dziewczyny awansowały do kolejnej rundy i będą walczyły o podium.

  Zespół grał z pomysłem, dziewczęta organizowały ciekawe skuteczne kombinacyjne akcje, które nadawały dynamizm całemu zespołowi. I tak wygrały z Zespołem Szkół Gospodarczych w Elblągu 5 : 2 oraz rozgrywając spotkanie z absolutnymi faworytkami turnieju drużyną gospodyń zanotowały cztery trafienia.

  Reprezentacja grała w składzie: Aleksandra Święconek, Wiktoria Sprawska, Klaudia Dziubak, Amelia Białkowska, Magdalena Beling, Natalia Bratuś, Oliwia Krempa, Wiktoria Sidorow, Julia Redyk, Zuzanna Depka, Zofia Głowacka.

  Gratulacje dziewczyny, liczymy na Was!!!   

 • DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

  DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
 • WYBORY MŁODZIEŻOWE Z CEO W NASZEJ SZKOLE

  WYBORY MŁODZIEŻOWE Z CEO W NASZEJ SZKOLE

  III LO jest jedną z ponad 900 szkół, które włączyły się zorganizowanie symulacji wyborów parlamentarnych w ramach programu edukacyjnego „Młodzi głosują”. Jego celem jest zachęcenie młodych ludzi do uczestnictwa w życiu publicznym, w tym do świadomego udziału w wyborach.

  Wybory poprzedziła kampania profrekwencyjna. Uczennice klasy IIIb: Magdalena Dębowska oraz Agnieszka Kurzwińska przygotowały dwa rodzaje plakatów, ulotki oraz przypominały klasom o nadchodzącym wydarzeniu. Ponadto wybrałyśmy 10 najciekawszych punktów z programów wyborczych partii aby, aby uczniowie mogli zapoznać się z ich postulatami. Plakaty wywiesiłyśmy na tablicach korkowych, gablotach, ścianach oraz przy wejściu do szkoły. Ulotki zostały rozdane uczniom, pracownikom szkoły oraz nauczycielom do rąk własnych. Programy wyborcze zostały rozłożone na stolikach, przy których uczniowie spędzają czas wolny podczas przerwy. Uczniowie byli zaskoczeni kampanią ze względu na to, iż sądzili, że sprawa nie dotyczy. Jednakże staraliśmy się przekonywać jak ważna postawa społeczna i obywatelska oraz poczucie odpowiedzialności za otaczającą rzeczywistość poprzez uczestnictwo w życiu publicznym.

  Ponadto 25 września (środa) uczniowie klasy IIIb: Adrian Komoń, Jakub Hryciuk i Jakub Weis przeprowadzili lekcję na temat wyborów połączoną z quizem przygotowaną dla uczniów klasy Ie. Uczniowie IIIb wyjaśnili znaczenie mechanizmów demokratycznych, omówili sposób przeprowadzania wyborów w Polsce, wyjaśniając m.in. komu przysługuje czynne, a komu bierne prawo wyborcze.

  Wreszcie 7 października nadszedł wielki dzień, dzień wyborów.

  W naszej szkole została utworzona specjalna komisja wyborcza, której zadaniem było czuwanie nad prawidłowym przebiegiem wyborów. W jej skład weszli: Jakub Skibiński (Ib), Wiktoria Czapiewska (IIIb), Wiktoria Mikulska (IIIb) oraz Kamila Mańkowska (IIIb). Przygotowywaliśmy lokal wyborczy w bibliotece szkolnej.

  Na kartkach wyborczych, z których skorzystaliśmy, umieszczone były nazwy rzeczywistych komitetów wyborczych biorących udział w wyborach powszechnych. Do udziału w wyborach zachęcani byli wszyscy uczniowie. Po wyborach sporządziliśmy protokół, zawierający informacje o wynikach i frekwencji. Dzięki podjętym działaniom zwiększyła się świadomość uczniów na temat procesu wyborczego.

  Agnieszka Krzywdzińska

  Osoby zainteresowane wynikami wyborów odsyłamy na stronę: https://mlodziglosuja.pl/wizytowka/196/

 • AWANS PIŁKARZY RĘCZNYCH

  AWANS PIŁKARZY RĘCZNYCH

  W rozegranym w naszej hali sportowej  turnieju w piłkę ręczną chłopców nasza szkolna drużyna po dobrej grze i wygranych dwóch spotkaniach awansowała do finału licealiady.

  Zespoły, które zmierzyły się w turnieju prezentowały wyrównany poziom umiejętności w prowadzeniu walki sportowej w piłce ręcznej, dlatego awans naszego zespołu to sukces chłopców, którzy wywalczyli grę w finale licealiady, wygrywając mecz z ZSZ nr 1, jedną bramką.

  Drużyna III LO w Elblągu grała w składzie: Przemysław Orłowski, Dominik Godlewski, Adrian Komoń, Jakub Wejs, Jakub Hryciuk, Wiktor Godlewski, Łukasz Chadaj, Marek Szot, Pacewicz Norbert, Iwo Rudziński, Mateusz Bojanowski, Dominik Brandt i Kornel Żelichowski.

  Brawo za sportową postawę i walkę do „gwizdka sędziego”. Przed drużyną już niedługo trudny turniej finałowy, trzeba budować formę!

  WM.

 • E-PAPIEROS SZKODLIWY DLA ZDROWIA!

  E-PAPIEROS SZKODLIWY DLA ZDROWIA!
 • ​​​​​​​Z ERASMUSEM W BILBAO

  ​​​​​​​Z ERASMUSEM W BILBAO

  Kolejna odsłona  międzynarodowego programu Erasmus +, którego uczestnikiem jest III Liceum już za nami.  W ramach ogólnego tematu: „Cultural heritage and building cultural competence” uczniowie klas drugich: Agata Mystkowska, Karolina Leszczyńska, Adrian Straszkiewicz oraz Kacper Zieliński przygotowali i przedstawili prezentację na temat różnic pokoleniowych między dziadkami, rodzicami oraz wnukami. Dodatkowo na warsztatach pracowaliśmy nad wcześniej nadesłanymi arkuszami opisującymi stosunek do przemian pokoleniowych.

  Do Bilbao grupa przyleciała samolotem z Gdańska z przesiadką w Monachium, czyli ponad 2000 km, a dla niektórych  był to pierwszy kontakt z samolotem (przy podejściu do Bilbao dość burzliwy).

  Uczniowie zostali zakwaterowani w rodzinach baskijskich, a z hostami błyskawicznie nawiązano bardzo dobre kontakty. Oprócz zajęć warsztatowych w szkole IES Botikazar, leżącej tuż nad rzeką Nervion, mieliśmy możliwość zobaczenia lekcji w języku baskijskim, hiszpańskim a także po angielsku (historia), wziąć udział w lekcjach o kulturze Kraju Basków.

  Wielką atrakcją był środowy wyjazd do Donostii (San Sebastian), z przystankiem w muzeum genialnego rzeźbiarza Eduardo Chillidy. Niektórzy z nas nie potrafili ukryć emocji związanych z obcowaniem z uderzającymi dziełami sztuki.

  W San Sebastian towarzyszyła nam bardzo zmienna pogoda, z przewagą szkwalistych deszczy. Lecz miasto wynagrodziło nam tę niedogodność widokami: niezwykłą laguną z szeroką, złocistą plażą, wspaniałą architekturą a także doskonałą kuchnią.

  Przykro było wczesnym piątkowym rankiem wsiadać do samolotu tym bardziej, że poza środą pogoda nam dopisała. Oprócz zrealizowanego programu, poznania nowych, sympatycznych ludzi wielkim plusem szkolnego programu jest także otworzenie się na język angielski, co zapewne przełoży się bezpośrednio na lepsze oceny.

  W programie brali także udział nauczyciele: Paweł Banach, Aleksandra Trochimczuk oraz Tomasz Stężała, który brał udział w spotkaniu koordynatorów projektu.

 • TRADYCJA RZECZ ŚWIĘTA, O KTÓREJ NALEŻY PAMIĘTAĆ!

  TRADYCJA RZECZ ŚWIĘTA, O KTÓREJ NALEŻY PAMIĘTAĆ!

  Z tego powodu i w tym roku w III LO nie zabrakło uroczystości zwanej Otrzęsinami Klas Pierwszych. Przebiegła pod hasłem „Muzyczna podróż od lat 70’ do 2000”, a każda klasa miała za zadanie przebrać się zgodnie z modą minionych czasów. Wydarzenie przygotowane przez klasę II b, która rok temu wygrała zmagania o tytuł „Najlepszej klasy” dało możliwość wykazania się Pierwszakom w różnych konkurencjach. Imprezę poprowadzili Dagmara Kwapisz i Norbert Pacewicz. Drugoklasiści sprawdzali wszechstronne uzdolnienia uczniów klas I podczas zabawy w krzesła, sznurek, konkursu muzycznego i tańca na gazecie. Pierwszaki musiały również odpowiedzieć na niełatwe pytania od Pani Dyrektor. Z zapartym tchem oglądaliśmy zmagania podczas prezentacji najlepszego teledysku lub sceny z filmu. Każdy z występów godzien był najwyższej pochwały. Ostatecznie za zmagań zwycięsko wyszła klasa Ig, której przypadnie w udziale organizacji uroczystości w przyszłym roku.

  Serdecznie dziękujemy wszystkim klasom za zaangażowanie.

  Byliście wspaniali!

  Agnieszka Krzywdzińska

  link do wszystkich zdjęć:

  https://liblink.pl/9ShoLVJfaX

 • KLASY HUMANISTYCZNE NA FILMIE „LEGIONY”

  KLASY HUMANISTYCZNE NA FILMIE „LEGIONY”

  Niepodległość ma twarz zwykłych ludzi.

  Film „Legiony” to wspaniała epopeja historyczna, która skupia się na bojowym czynie Legionów Polskich z lat 1914-1916, czyli od wymarszu z Oleandrów aż po bitwę pod Kościuchnówką. Epilogiem są wydarzenia z listopada 1918 roku. 
  Zachwyciła nas strona techniczna i zdjęciowa filmu w reżyserii Dariusza Gajewskiego. Odpowiedzialny za zdjęcia Jarosław Szoda tworzy w „Legionach” obraz  skoncentrowany zarówno na detalach, jak i szerszej perspektywie. Ujęcia podczas scen batalistycznych są dynamiczne i niezwykle  interesujące. Szczególne wrażenie zrobiła filmowa wersja słynnej szarży pod Rokitną czy sceny z walk w okopach, które tworzą wspaniały obraz tamtych lat. Wątek miłosny jest chyba najsłabszym punktem całej produkcji. W filmie widzimy gwiazdy polskiego kina: M. Bakę, J. Frycza, S. Fabijańskiego, Bartosza Gelnera, W. Wolańską, A. Pawlickiego czy B. Szyca.
  Warto obejrzeć!!!
  T.R

 • WARSZTATY LITERACKIE W III LO - ECHA WIELORZECZA

  We wrześniu Stowarzyszenie Alternatywni przygotowało dla naszych uczniów [klasy humanistyczne] prawdziwą ucztę, dzięki współpracy w ramach VII Festiwalu Literatury odwiedzili nas twórcy, literaci, poeci, blogerzy :), którzy przeprowadzili inspirujące zajęcia dla młodzieży. Podczas warsztatów powstały pierwsze próby poetyckie, odbyły się mini debaty i dyskusje na temat poezji i literatury.

  A. M.

 • RUSZYŁA LICEALIADA

  RUSZYŁA LICEALIADA

  Pierwszymi zawodami międzyszkolnymi były sztafetowe biegi przełajowe. Do rywalizacji przystąpiła zarówno sztafeta dziewcząt, jaki i chłopców. Trasa biegu przełajowego wyznaczona była w Parku Modrzewie, a dystans do pokonania przez każdego uczestnika sztafety wynosił 800 m. Młodzież ten dystans powinna pokonać w czasie około trzech minut, ale bywa różnie.

  Zawody przebiegały w dobrych warunkach pogodowych do biegania średnich dystansów. Rywalizacja pomiędzy sztafetami rozgorzała na dobre już po starcie. W trakcie wyścigu powoli zarysowywały się różnice pomiędzy biegnącymi zawodnikami. Na tym tle  nasze szkolne zespoły dziewcząt i chłopców wyglądały dobrze. Dziewczęta utrzymywały kontakt  z czołówką wyścigu, a chłopcy biegli w środku stawki. Maja Dalidowicz (IIb) na ostatniej zmianie, drużynę naszych dziewcząt w składzie: Magdalena Beling Ib, Zuzanna Daniłowicz Ib, Zofia Głowacka Ia, Karina Małkiewicz IId, Wiktoria Sidorow Ig, Sabina Stępniewska Ib, Gabriela Szymborska Ia, Amelia Świercz Ia, Klaudia Wilamowska Ia, przyprowadziła na 3-cim miejscu, natomiast chłopcy biegnący w składzie: Krystian Dolegała Id, Jakub Kołecki Ib, Michał Kurpiewski Id, Patryk Pawelczyk If, Krzysztof Reindl IId, Kacper Rosiak Ih, Miłosz Szczeopanik Ih, Alex van Ieperen Ih, Mikołaj Rudnicki IId, Iwo Rudziński Id, ostatecznie sklasyfikowani zostali na 6-tym miejscu (na 11 zespołów).

  Trzeba przyznać, iż oba nasze sztafetowe zespoły w porównaniu do ubiegłego roku dokonały postępu, szczególnie chłopcy! Gratulacje dla wszystkich naszych licealistów, uczestników biegów sztafetowych!!!

  WM.

 • RUSZA CAŁODOBOWA BEZPŁATNA INFOLINIA DLA DZIECI, MŁODZIEŻY, RODZICÓW I NAUCZYCIELI - 800 080 222

  RUSZA CAŁODOBOWA BEZPŁATNA INFOLINIA DLA DZIECI, MŁODZIEŻY, RODZICÓW I NAUCZYCIELI - 800 080 222
 • ZWIEDZAMY MUZEUM II WOJNY ŚWIATOWEJ

  ZWIEDZAMY MUZEUM II WOJNY ŚWIATOWEJ

  Z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej uczniowie klasy IIb i IIIc 27 września odwiedzili gdańskie Muzeum II Wojny Światowej.

  Wystawę główną Muzeum tworzą trzy bloki tematyczne: pierwszy z nich, zatytułowany „Droga do wojny”, poświęcony jest genezie konfliktu i dążeniom reżimów totalitarnych do ekspansji terytorialnej.  Dominującym wątkiem drugiej części wystawy – „Groza wojny” są natomiast losy zwykłych ludzi oraz zbrodniczy charakter wojny i okupacji. Trzecią częścią ekspozycji jest blok zatytułowany Długi cień wojny.Łączy ona opowieść o zakończeniu wojny — upadku Trzeciej Rzeszy, wyzwoleniu Europy i zarazem podporządkowaniu jej dużej części Związkowi Radzieckiemu czy zrzuceniu bomb atomowych na Japonię — z narracją o konsekwencjach wojny.

  Bardzo ciekawa okazała się wystawa "Podróż w czasie", będąca rekonstrukcją mieszkania warszawskiej rodziny w trzech różnych okresach: 5 września 1939 r. - kilka dni po wybuchu II wojny światowej, 15 marca 1943 r. - w czasie okupacji niemieckiej oraz 8 maja 1945 r. - tuż po jej zakończeniu. We wnętrzach tych zainscenizowane są warunki życia polskiej inteligenckiej rodziny z Warszawy. Zmieniające się elementy wystroju są odbiciem zmieniającej się sytuacji politycznej, społecznej i ekonomicznej okupowanego i walczącego kraju.

  Agnieszka Krzywdzińska

 • UCZNIOWIE KLASY IIIB NA TEMAT PROCESU WYBORCZEGO

  UCZNIOWIE KLASY IIIB NA TEMAT PROCESU WYBORCZEGO

  25 września (środa) uczniowie klasy IIIb : Adrian Komoń, Jakub Hryciuk i Jakub Weis przeprowadzili lekcję na temat wyborów przygotowaną dla uczniów klasy Ie. Było to związane z realizowanym w naszej szkole projektem Centrum Edukacji Obywatelskiej „Młodzi głosują” którego zadaniem jest zwiększenie uczestnictwa młodych ludzi w życiu publicznym, w tym zachęcenie osób do świadomego udziału w wyborach.

  Celem lekcji było kształtowanie u uczniów postaw społecznych i obywatelskich, budowanie poczucia odpowiedzialności za otaczającą rzeczywistość poprzez uczestnictwo w życiu publicznym. Uczniowie IIIb wyjaśnili znaczenie mechanizmów demokratycznych, omówili sposób przeprowadzania wyborów w Polsce, wyjaśniając m.in. komu przysługuje czynne, a komu bierne prawo wyborcze. Lekcja zakończyła się specjalnie przygotowanym quizem, w którym uczniowie klasy I mogli sprawdzić swoją wiedzę.

  Agnieszka Krzywdzińska

 • PIERWSZY DZWONEK

  PIERWSZY DZWONEK

  W tym roku jak w i w ubiegłym  nasza szkoła dołączyła do akcji "Pierwszy dzwonek " organizowanej przez Regionalne Centrum Wolontariatu, z którym współpracujemy od 3 lat. Akcja miała na celu, jak poprzednio wsparcie dzieci i młodzieży z placówek tj.: Socjalizacyjna Całodobowa Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza w Elblągu, Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Elblągu oraz Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza "Orle Gniazdo" w Marwicy. 

  Bardzo dziękuję w imieniu RCW i swoim za odzew wszystkim tym, którzy zareagowali na akcję i wsparli przynosząc artykuły szkolne. Liczę jednocześnie na dużą aktywność naszych wolontariuszy w kolejnych działaniach, a jest ich sporo!:)

  Opiekun SKW Dorota Pawłow

 • PRZED NAMI KRAJ BASKÓW

  PRZED NAMI KRAJ BASKÓW

  Pierwszy tydzień października kolejna grupa zespołu ERASMUSa spędzi w Bilbao, w Kraju Basków (Agata, Adrian, Kacper i Karolina z klasy II), realizując nasz program międzynarodowy, wraz z uczniami z Austrii, Szwecji, Niderlandów i Hiszpanii.

  Zwiedzimy ciekawą architektonicznie szkołę IES Botikazar, położoną tuż nad rzeką Bilbao, opodal słynnego Muzeum Guggenheima. Zaprezentujemy nasze przemyślenia i materiały dotyczące sposobów pojmowania i komunikacji między pokoleniami Dziadków, Rodziców i Naszym. Poznamy miejscową kulturę, kuchnię oraz tańce.

  Zwiedzimy muzeum sztuki poświęcone słynnemu artyście Eduardowi Chillida a także miasto o baskijskiej nazwie Donostia, lepiej znane jako San Sebastian.

  Będziemy dyskutować o problemach związanych z komunikacją interpersonalną w nowoczesnym środowisku medialnym. A wszystko oczywiście po angielsku.

  Czekajcie na nasze relacje.

 • INTEGRACJA KLAS IE I IH W PASŁĘKU

  INTEGRACJA KLAS IE I IH W PASŁĘKU

  16 września na polu golfowym „Sand Valley” w Pasłęku integrowały się klasy Ie i Ih. Uczniowie mieli okazję spróbować swoich sił w grze w golfa – niektórzy złapali nawet sportowego „bakcyla” i grali prawie jak zawodowcy.J Pomimo silnego wiatru, udało nam się również rozpalić grilla i upiec kiełbaski. Wyjazd należy więc zaliczyć do udanych.

   

strona:

Aktualności

Kontakt

 • III Liceum Ogólnokształcące w Elblągu
  82-300 Elbląg
  ul. Browarna 1
 • 55 625 89 20

Galeria zdjęć