Nie ustajemy w działaniach - Kuźnia (1a) zaproszona do realizacji kolejnego projektu w ramach patronatu Teatru Dramatycznego im. A. Sewruka w Elblągu.
A.M.
Nie ustajemy w działaniach - Kuźnia (1a) zaproszona do realizacji kolejnego projektu w ramach patronatu Teatru Dramatycznego im. A. Sewruka w Elblągu.
A.M.
W dalszym ciągu poznajemy filmy w ramach realizacji programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej.
To już druga lekcja, która odbyła się 15 listopada. Obejrzeliśmy aż 3 filmy (w tym jeden krótkometrażowy) nawiązujące do ballad romantycznych Adama Mickiewicza oraz motywu wampirycznego. Pierwszym tytułem, który mieliśmy szansę obejrzeć był ,,Świteź", film krótkometrażowy animowany komputerowo, wyreżyserowany przez Kamila Polaka, obraz zachwycił nas monumentalną muzyką i formą. Kolejnym obrazem nawiązującym do twórczości wieszcza była ,,Świtezianka" wyreżyserowana przez siostry Bui - współczesna, teledyskowa wersja utrzymana w konwencji thrillera romantycznego. Jako ostatnie dzieło obejrzeliśmy ,,Co robimy w ukryciu" reżyserii Jemaine Clement oraz Taika Waiti. Filmy te wywołały u nas poruszenie, ale i również dużo śmiechu, szczególnie jeśli chodzi o trzeci tytuł, który ukazywał mroczny motyw w sposób zabawny i nieoczekiwany. Po wyjściu byliśmy naprawdę rozbawieni, toczyliśmy ożywioną dyskusję, którą skończyliśmy dopiero w szkole podczas lekcji. Już czekamy na grudniowe wyjście do kina
tekst Róża Soja i Aleksandra Chmura kl. 1a
fot. Aleksandra Mickiewicz, Zuzanna Madziar kl. 1a
Dnia 22 listopada br. uczniowie klasy 2d uczestniczyli w dwóch zajęciach warsztatowych w ramach współpracy z Wydziałem Nauk Ekonomicznych UWM w Olsztynie.
Pierwsza prelekcja, poprowadzona przez dr Izabelę Zabielską, dotyczyła zasad prowadzenia własnej działalności gospodarczej. W trakcie zajęć uczniowie mogli przekonać się, jakie są plusy i minusy samozatrudnienia oraz sprawdzić się podczas testu psychologicznego, czy mają predyspozycje do bycia przedsiębiorcą.Na drugich zajęciach, pt. 'Wpływ influencerów na nasze zakupy' poprowadzonych przez dr Katarzynę Andruszkiewicz, dowiedzieliśmy się, jakimi strategiami posługują się zawodowi influencerzy, wcielając się w rolę analityków rynku i specjalistów marketingu internetowego.Kolejne spotkania w ramach programu Akademia Młodego Ekonomisty już za rok.
AT
15 listopada 2022 r. odbył się etap szkolny VIII Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Historycznej. W tegorocznej edycji do testu wiedzy przystąpiło 5 uczestników z kl. 1a, 1c, 2a,3a. Do etapu okręgowego zakwalifikowali się uczniowie:
Patryk Potopowicz z kl 2a
Mikołaj Kłyszewicz z kl. 3a
Gratulujemy uzyskanego wyniku i życzymy sukcesu podczas eliminacji okręgowych - 14 stycznia 2023 r. w Kętrzynie.
T. Rakowska
Ogólnopolski projekt edukacyjno-historyczny w III Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Pawła II w Elblągu dobiegł końca.
Od 22 września do 10 listopada 2022 r. klasa 2 B o profilu prawno- dyplomatycznym, wzięła udział w 4 godzinnych warsztatach historycznych, poświęconych Powstaniu Warszawskiemu. Wykorzystaliśmy materiały autorów projektu, ponadto obejrzeliśmy film pt. „Miasto ruin” i fragmenty prezentacji pt.” Powstanie w kulturze współczesnej”. W tej edycji projektu Bohater-On zadbaliśmy także o mogiły Elblążan, uczestników powstania 1944 r. na cmentarzu Agrykola. Na pomnikach zapłonęły białe i czerwone znicze a następnie udaliśmy się pod Krzyż Katyński, pod którym zapaliliśmy biało-czerwone świece ułożone w Kotwicę- symbol Polski Walczącej.
Projektem zostało objętych 33 uczniów, którzy po części edukacyjnej wysłali Powstańcom Warszawskim 1944 r. wirtualne kartki z podziękowaniami. Powstało kilkadziesiąt niezwykle osobistych o patriotycznej treści podziękowań, które zostały umieszczone na stronie BohaterOn - Dumni z Powstańców!
Pokolenie Kolumbów rocznik 1920, kiedy wybuchła II wojna światowa poszło walczyć za wolną Polskę i zapłaciło najwyższą cenę- życia.
Dziękujemy za Wasze poświęcenie i heroiczną walkę. Pamiętamy.
Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu.
Koordynator projektu: Teresa Rakowska
KLASY POD PATRONATEM DZIEKANA WYDZIAŁU PRAWA I ADMINISTRACJI UG uczestniczyły wraz ze studentami V roku w warsztatach na temat " PRAWA mediów ". Warsztaty poprowadziła Pani dr Anna Podolska, absolwentka naszego liceum. Młodzież chętnie dyskutowała na temat roli mediów we współczesnym świecie. Po wykładzie klasa 2b zwiedzila wystawę malarstwa Wojciecha Fangora w Muzeum Narodowym w Palacu Cystersow w Oliwie.Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu.
K. Maciesza
T. Rakowska
Dzięki współpracy z "Książką z plecaka" uczniowie klasy 4a mieli niepowtarzalną okazję wziąć udział w warsztacie prowadzonym przez dr. hab. Lecha Giemzę prof. KUL, który od kilku lat prowadzi zajęcia dla uczniów szkół średnich, przybliżając im tematykę tzw. lektur obowiązkowych (i nie tylko ...). Wraz z maturzystami z całej Polski dokonywaliśmy analizy i interpretacji wiersza Juliana Przybosia "Pochód". Najbardziej cennym doświadczeniem była wymiana pomysłów interpretacyjnych, którymi dzielili się wszyscy uczestnicy panelu- a było ich prawie 60 - prowadzący, uczniowie i nauczyciele. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie z cyklu.
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z interpretacją wiersza J. Przybosia "Światła na stacji".
Niezmiennie zachęcamy do subskrybowania kanału i korzystania z jego zasobów- WARTO!
Uczniowie klasy 1a - Kuźni- zostali zaproszeni w ramach patronatu Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Sewruka w Elblągu do współpracy przy realizacji projektu "Tekst to pretekst". To dla nas ogromne wyróżnienie i wyzwanie, dziękujemy za zaufanie i meldujemy, że... jesteśmy GOTOWI!
List intencyjny w załączniku
A. M.
11 listopada w Elblągu, tak jak w całym naszym kraju, obchodzono 104 rocznicę odzyskania niepodległości.
Poczet sztandarowy III LO w składzie : Hanna Tarczyńska, Tomasz Maciejko i Igor Grzelak uczestniczył w mszy św. za ojczyznę, którą odprawiono w Katedrze Św. Mikołaja w Elblągu. Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod pomniki „ Ojców Niepodległości, czyli Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa ,Ignacego Daszyńskiego oraz Ignacego Paderewskiego , gdzie odbyły się dalsze uroczystości. Młodzież naszego liceum, podobnie jak uczniowie innych elbląskich szkół, przybyła na plac, gdzie zebrani odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. Następnie po apelu poległych , wystąpieniach władz miasta, rozpoczął się piknik militarny, oczywiście z nieodłączną grochówką!
Elbląskie Święto Niepodległości zakończył bieg, którego uczestnicy mieli do pokonania różne dystanse.
K.M.
Dnia 10 listopada br. cała społeczność szkolna miała okazję uczestniczyć w uroczystych obchodach 104 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
W ramach uroczystości przygotowanych przez Panią Teresę Rakowską i uczniów z kl. 2b mogliśmy wysłuchać dwóch wystąpień – wykładu z zakresu wiedzy o prawie pt. „Prawa i wolności człowieka w świetle prawa międzynarodowego oraz prawa polskiego”, który wygłosił Pan Piotr Zieliński z UG oraz wystąpienia pt. „Giganci Nauki Polskiej 1919-1939 r.” Pana Daniela Sieczkowskiego z IPN w Gdańsku.
W drugiej część obchodów odbył się mini-koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu uczennic naszej szkoły: Zosi Zelonki z kl. 3b oraz Darii Komoń z kl. 4b. W trakcie uroczystości nastąpiło też uroczyste otwarcie wystawy pt. „Giganci Nauki Polskiej 1919-1939” oraz wręczenie nagród zwycięzcom gry historycznej „Listy do przodków”.
Zwieńczeniem uroczystości było wspólne odśpiewanie hymnu Rzeczypospolitej Polskiej o symbolicznej godzinie 11:11. Dodatkowo mogliśmy skosztować słodkości przygotowanych przez kl. 2b, w ramach dorocznego kiermaszu ciast na cele dobroczynne.
AT
8 listopada br. w Bibliotece Elbląskiej im. Cypriana Norwida odbył się wykład na temat Historia myśli ekonomicznej: liberalizm i konserwatyzm, który wygłosił prof. Bogusław Gałka z WSSE z Gdańska. W wykładzie uczestniczyli licealiści z Elbląga w tym również uczniowie z klasy 2 B o profilu humanistycznym pod opieką pani Doroty Pawłow i pani Iwony Stando. Mowa dotyczyła nie tylko podatków, które są głównym źródłem dochodów państwa, ale również kwestii etycznych i duchowych jako wartości, które są niezbędne i regulują życie jednostki. Na zakończenie spotkania uczniowie otrzymali 10 przykazań myśli ekonomicznej przygotowane przez Profesora. Pozwolę sobie przytoczyć kilka z nich:
„1. Wiara w sukces jest punktem wyjścia dla wszelkiego bogactwa. 2. Nie oglądaj się za siebie – patrz w przyszłość. […] 8. Wszelkiego rodzaju stopnie powodzenia polegają na odwadze fizycznej i duchowej. […].
MK
4 listopada odbyły się w naszej szkole otrzęsiny klas pierwszych. Organizatorem imprezy była klasa IIa, która przygotowała dla uczestników wiele konkurencji. Uczniowie klas pierwszych (i nie tylko :) świetnie się bawili wykonując zadania, tańcząc i wzajemnie się dopingując. Zwycięzcami zostali uczniowie klasy Ib, którzy wykazali się największą kreatywnością i zgraniem.
Już po raz kolejny społeczność naszej szkoły wzięła udział w III Międzynarodowej edycji VII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie "Przerwa na czytanie". Do wspólnego bicia rekordu zaprosiliśmy nie tylko uczniów, ale również wszystkich pracowników.
Akcja odbywa się już po raz 3 w naszej szkole i jej celem jest w głównej mierze pokazanie młodym ludziom, że czytanie jest fajne, może być zabawą i sprawiać przyjemność. W tym roku nasze działania rozpoczęliśmy od działań promocyjnych, korytarze szkolne zapełniły się hasłami propagującymi czytanie, w salach pojawiły się wystawy i rankingi czytelnicze, uczniowie wymieniali się książkami. Finał akcji odbył się 28.10. na długiej przerwie. O godzinie 10.35 uczniowie i pracownicy III LO bili rekord w jednoczesnym czytaniu książek na przerwie, było nas aż 185 osób!
Mamy nadzieję, że w przyszłym roku podwoimy swój wynik 😁
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
A. M.
20 października klasa 3A na zaproszeni Gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej brała udział w wirtualnej "Grze szyfrów". Wykorzystując technologię VR nasi uczniowie mogli przeprowadzać akcje dywersyjne takie jak "rozkręcanie torów" "ukrywanie min". Po udanej akcji 3A w nagrodę zwiedziła Park Oliwski.
„WOLNOŚĆ KOCHAM I ROZUMIEM,
WOLNOŚCI ODDAĆ NIE UMIEM”...
Chłopcy z Placu Broni
PROGRAM UROCZYSTOŚCI
9.00-9.05 Przywitanie gości i uczestników uroczystości – Pani Dyrektor Beata Orzech
9.05-9.10 „104.Rocznica Odzyskania Przez Polskę Niepodległości”-rys historyczny Monika Estal, Olgierd Pawłowski- kl. 2b
9.10 Uroczyste otwarcie wystawy pt. „Giganci Nauki Polskiej 1919- 1939”,Pani Dyrektor Beata Orzech, Pan Daniel Sieczkowski IPN o/Gdańsk
9.15 Rozstrzygnięcie Konkursu graficznego WOLNOŚĆ – JESTEM U SIEBIE- etap szkolny. Wręczenie nagród laureatom, Pani Dyrektor Beata Orzech, Pani Teresa Rakowska
Wręczenie nagród zwycięzcom gry historycznej pt. „Listy od przodków”, Pani Dyrektor Beata Orzech, Pani Danuta Miszkowicz, Pan Paweł Sarnowski
9.20-9.45 wykład z zakresu wiedzy o prawie pt: „Prawa i wolności człowieka w świetle prawa międzynarodowego oraz prawa polskiego”, Pan Piotr Zieliński UG
9.45-9.55 „Wolność kocham i rozumiem…” recital pieśni i piosenek w wykonaniu Darii Komoń, uczennicy kl.4 b
9.55-10.20 „Giganci Nauki Polskiej 1919-1939 r.”- wykład historyczny, Pan Daniel Sieczkowski IPN o/Gdańsk
10.20-10.30 „Wolność kocham i rozumiem …” recital pieśni i piosenek w wykonaniu Zosi Zelonki, uczennicy kl.3 b
10.30 Zakończenie uroczystości, pożegnanie gości i uczestników, Pani Teresa Rakowska
10.30 Zwiedzanie wystawy
11.11 „Szkoła do hymnu”- kl.1a,1b na I piętrze, cała szkoła w klasach
9.00-13.30 Kiermasz ciast, kl. 2b, I piętro szkoły
10.XI. OBOWIĄZUJE STRÓJ GALOWY
ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W OBCHODACH DNIA NIEPODLEGŁOŚCI
Organizatorzy
Integralną częścią obchodów Dnia Patrona, które w tym roku szkolnym odbyły się 18 października są konkursy. Ze względu na przedłużenie terminu składania prac literackich i plastycznych wyniki konkursów publikujemy dopiero teraz.
Wyróżnienia uzyskały następujące uczennice:
PRACA LITERACKA- Agnieszka Szaro z klasy 4b
PRACA PLASTYCZNA- Ada Kowalczyk z kl. 1a, Agata Sapińska z kl. 1f, Patrycja Brzezicka z kl. 4b.
Wyniki kahoota :
1 miejsce - klasa 3d z 13741 pkt
2 miejsce - klasa 2a z 11572 pkt
3 miejsce - klasa 1a z 9794 pkt
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i dziękujemy za udział !!!
K.M.
Trzeci stopień podium dla zespołu dziewcząt z III LO w Elblągu
W czwartek 3 listopada 2022r w naszej sportowej sali odbyły się licealne zawody w koszykówce. Do zawodów przystąpiły zespoły, które były najlepsze w turniejach eliminacyjnych. Najpierw o medale rozpoczęły grę dziewczęta. Nasza drużyna rywalizowała z ZSG w Elblągu o trzecie miejsce. Mecz o trzecie miejsce ma swoją szczególną dramaturgię, gdyż jeden z zespołów z tej rywalizacji pozostaje bez medali. Widać to było na boisku, dziewczynom trudno było wejść w mecz celnymi trafieniami do kosza. Emocje towarzyszące spotkaniu porządkowały się według czasu gry, czym dłużej trwał mecz poprawiała się organizacja gry, a co za tym idzie wynik punktowy zaczął się prezentować na korzyść naszego dziewczęcego zespołu. Dziewczęta wygrały mecz z ZSG w Elblągu wynikiem 26:11 i zajęły III miejsce w tegorocznym licealnym turnieju koszykówki. Brązowe medalistki: Zofia Braczkowska, Agata Kamińska, Michalina Hinz, Natalia Fijałkowska, Natalia Brygoła, Maja Brzezińska, Natalia Ramsz, Kinga Gastoł, Kinga Borkowska, Aleksandra Dębecka i Amelia Dudzik.
Dziewczyny GRATULACJE!!!.
Pozostałe mecze wygrywali faworyci turnieju I LO wśród dziewcząt i II LO wśród chłopców, a my jesteśmy bardzo zadowoleni z występu naszych dziewcząt!
W.M.
Już po raz ósmy, Centrum Kultury Agora z siedzibą we Wrocławiu,
zaprosiło do udziału w ogólnopolskim konkursie graficznym na
niebanalną i odważną interpretację słowa WOLNOŚĆ.
Tym razem organizatorzy skłonili uczestników do refleksji w kontekście
asymilacji kulturowej. W pracach odważnych i świeżych, powinna znaleźć
się indywidualna interpretacja WOLNOŚCI w kontekście tożsamości
społecznej oraz przynależności do grupy i identyfikacji z nią.
Do udziału w konkursie zachęcono amatorów i profesjonalistów, od 16
roku życia, zajmujących się projektowaniem grafiki cyfrowej i
warsztatowej.
Naszą szkołę reprezentowały:
Alicja Estal z kl. 2b, Hania Tarczyńska i Amelia Witkowska z kl. 3 d
Wyniki etapu ogólnopolskiego 4- 17 listopada 2022 r. we Wrocławiu
Zapraszamy do obejrzenia prac konkursowych
T. R.
praca 1,2 i 3 - Autorka: Dominika Tarczyńska, kl. 3 d
praca 4 - Autorka: Alicja Estal, kl. 2 b
praca 5 - Autorka: "Theatrum Mundi" Amelia Witkowska, kl. 3 d
Wczoraj 26 października klasa IV b miała okazję wziąć udział w wykładach, które odbyły się w Akademii Nauk Stosowanych w Elblągu. Wykład „Zrozumieć inflację i stopy procentowe – czyli dlaczego raty kredytów wciąż rosną” poprowadził dr inż. Marcin Bukowski. Drugi temat „Podatek dochodowy od osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą” – wygłosił dr Henryk Gawroński, prof. Uczelni.
Klasa zgłębiła wiedzę dotycząca popytu i podaży, stopy i pomiaru inflacji oraz w wielkim skrócie poznała tajniki polskiego systemu podatkowego.
19 października br. o godz. 18-tej w Sali kina Światowid uczniowie z III Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Elblągu uczestniczyli w IV Wieckim Teście Wiedzy o Elblągu, którego organizatorami byli Elbląska Gazeta Internetowa porteEl.pl oraz Centrum Spotkań Europejskich Światowid. Po raz pierwszy oprócz kategorii indywidualnej zmierzyły się ze sobą w kategorii drużyn szkolnych również nasi uczniowie w osobie: Łukasz Chomicz z klasy 4A oraz Mateusz Bubel i Mikołaj Kłyszewicz z klasy 3A. Uczniowie zostali docenieni otrzymując nagrody Vouchery na godzinę gry w GAMING ROOM, które zostały pozyskane od sponsorów przez organizatorów w/w przedsięwzięcia.
Naszym uczniom gratulujemy odwagi i już dziś życzymy sukcesów w przyszłym roku.
MK
Powered by aSc EduPage