MISTRZOSTWA WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO W DRUŻYNOWYCH BIEGACH NA ORIENTACJĘ
- 12.10.2022
W Bażantarni 12 października 2022 odbył się Finał Wojewódzki Licealiady w Drużynowych Biegach na Orientację. Organizatorem zawodów był ESZS oraz elbląskie stowarzyszenie „Gryf”. W zawodach wystartował dziesięć zespołów w tym nasze szkolne dwie drużyny, damska i męska. Chłopcy w zawodach zajęli pierwsze miejsce a dziewczęta przybiegły na trzeciej pozycji i stanęli na podium.
Orienteering jest dyscypliną nieolimpijską, w której zawodnik, posługując się mapą i kompasem, ma za zadanie w jak najkrótszym czasie przebiec określoną trasę wyznaczoną w terenie odszukując punkty kontrolne. Przebieg pomiędzy punktami kontrolnymi jest dowolny i właśnie wybór wariantu przebiegu stanowi istotę biegu na orientację. Nawigowanie sprawia wiele trudności, a odszukiwanie punktów nie jest łatwe.
Warunkiem sklasyfikowania uczestnika zawodów jest potwierdzenie w zadanej kolejności wszystkich punktów kontrolnych. Sprawdzanie obecności na danym punkcie kontrolnym odbywa się standardowo za pomocą karty startowej, a obecnie chipa.
Świetnie zorientowani w terenie nasi uczniowie to: Bartosiński Oskar, Błaszczyk Jakub, Maciejko Tomasz, Szwarc Paweł, Wirkus Maja, Królik Amelia, Sieniuć Julia, Koziar Julia.
Gratulacje! Osiągnęliście wspaniały wynik! WM.
5
JESIENNE SZTAFETOWE BIEGI PRZEŁAJOWE
- 12.10.2022
Sportowy rok szkolny zainaugurowała drużynowa rywalizacja szkół średnich w biegach przełajowych. Pogoda nie przeszkodziła a wręcz zachęcała do rozegrania tegorocznych indywidualnych i sztafetowych biegów przełajowych. Miejscem zmagań był Park Bażantarnia. Bieg przełajowy jest to wyścig w terenie naturalnie utrudniony przez przyrodę jest to bieg ciekawy ale jednocześnie wymagający dobrego przygotowania kondycyjnego. Każdy z biegaczy miał do pokonania dystans 800m. Nasze reprezentacje spisały się na medal. Chłopcy w składzie: Iwo Rudziński, Denis Van Ieperen, Jakub Błaszczak, Oskar Bartosiński,Paweł Szwarc, Grzegorz Romańczuk, Ksawery Kościuk, Grzegorz Stromski podczas bardzo zaciętej rywalizacji przybiegli na metę na miejscu trzecim. Dziewczęta w składzie: Ewa Ciesielska, Joanna Kuźmicz, Amelia Kurowska, Paulina Godzińska, Oksana Kowalik, Vanessa Staniszewska, Maja Brzezińska biegły wspaniale walczyły do linii mety i ostatecznie ukończyły zawody na miejscu czwartym
Gratuluję wszystkim naszym lekkoatletom zaangażowanej walecznej postawy!
WM.
IV WIELKI TEST WIEDZY O ELBLĄGU
- 12.10.2022
Młodzież III LO odpowiedziała na zaproszenie organizatorów kolejnej edycji Wielkiego Testu Wiedzy o Elblągu. W tym roku po raz pierwszy do rywalizacji zaproszone zostały szkoły ponadpodstawowe. Trzyosobowe zespoły z klasy III a i IV a będą prezentowały wiedzę o dawnej i współczesnej historii oraz kulturze naszego miasta.
Na zwycięzców czeka puchar „Mistrzowie Wiedzy o Elblągu” oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe.
Życzymy naszym uczniom powodzenia i trzymamy kciuki.
D.S.
DNI JĘZYKÓW OBCYCH
- 11.10.2022
W dn. 5-7 października br. świętowaliśmy Dni Języków Obcych. W ciągu 3 dni prawie kilkuset uczniów naszej szkoły wzięło udział w terenowej grze językowej, podczas której należało rozszyfrować 22 zakodowane zadania w sześciu nauczanych w naszej szkole językach. Zaś w piątek kulminacyjnym momentem były stoiska z przekąskami i deserami z różnych krajów świata oraz karaoke z hiszpańskimi przebojami i muzyka z różnych stron świata.
NJO
2
PRZERWA NA CZYTANIE
- 06.10.2022
Wzorem lat ubiegłych społeczność naszej szkoły przygotowuje się do udziału w III Międzynarodowej edycji VII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie "Przerwa na czytanie".
Akcja odbywa się już po raz 7 i jej celem jest w głównej mierze pokazanie uczniom, że czytanie jest fajne, może być zabawą i sprawiać przyjemność. Do tej pory we wszystkich edycjach brało udział 684 tysięcy 151 osób! Liczymy, że w tym roku będzie to łącznie MILION CZYTAJĄCYCH OSÓB.
W naszej szkole działania rozpoczynamy już w przyszłym tygodniu, przeprowadzając akcję promocyjną dotyczącą czytania książek. Bicie rekordu już 28.10.2022 - wyczekujcie relacji.
DNI JĘZYKÓW OBCYCH
- 04.10.2022
W dn. 5-7 października br. w naszej szkole odbędą się Dni Języków Obcych. W programie przewidziano, m. in.:
- mini-terenową grę językową;
- muzykę hiszpańską, włoską, francuską;
- karaoke w językach obcych;
- stoiska z przekąskami z różnych krajów świata;
- ciekawostki o krajach anglosaskich, niemieckojęzycznych i in. w formie plakatów.
Zapraszamy do udziału w grze wszystkie grupy językowe (dla zwycięzców przewidziano dyplomy, słodkie nagrody oraz oceny celujące z języków obcych)!
Ze stoiskami oraz muzyką czekamy na was na was w piątek na długich przerwach na 1 piętrze:)
INTEGRACJA Z GOLFEM W TLE
- 05.10.2022
We wtorek (27 września) uczniowie Kuźni -klasa 1A - brali udział w wyjeździe integracyjnym. Zgodnie z tradycją udaliśmy się do Pasłęka na pole golfowe w Sand Valley Gold Resort. Podczas wycieczki uczyliśmy się podstaw gry w golfa, zwiedzaliśmy obiekt, dowiadując się o nim wielu rzeczy. Nasze spotkanie było przepełnione wieloma rozmowami, które pozwoliły nam poznać się bardziej. Dopełnieniem spotkania był wspólny posiłek - niezastąpione podczas chłodnego wrześniowego poranka okazały się jak zawsze ciepłe kiełbaski z grilla. Dziękujemy p. Aleksandrze Witkowskiej za opiekę nad nami w tym dniu.
4
KUŹNIA Z PATRONATEM TEATRU DRAMATYCZNEGO IM. SEWRUKA W ELBLĄGU
- 03.10.2022
Z ogromną radością i dumą ogłaszamy, że klasa 1 a artystyczno - medialna zwana Kuźnią została objęta niezwykłym patronatem. Otóż nad rozwojem pasji teatralnych uczniów pieczę objął elbląski TD. Dzięki współpracy będziemy mogli poznać tajniki warsztatu aktorskiego, przyjrzeć się świątyni sztuki od kuchni oraz wziąć udział w próbach generalnych i wznowieniowych przygotowywanych spektakli. To dla nas ogromne wyróżnienie, dziękujemy.
Uczniowie Kuźni z wychowawczynią
- dokument
WOLONTARIAT
- 03.10.2022
W dniu 26.09.2022r. odbyło się spotkanie z przedstawicielem Fundacji Zwolnieni z Teorii, wolontariuszem, laureatem Olimpiady Praktycznej, który opowiedział o swoim sukcesie, rozwoju, doświadczeniu i trampolinie życiowej dzięki decyzji przystąpienia do Olimpiady praktycznej, która uczy jak tworzyć, realizować i zarządzać projektami, tu społecznymi, przy wsparciu przyjaznych ci ludzi z zespołu ZzT.
Przyłącz się, na prawdę warto !!! - poprzez platformę Zwolnieni z Teorii zdobywasz doświadczenie, międzynarodowe certyfikaty i nagrody, które pomogą Ci w znalezieniu porządnej pracy. Dodatkowo robisz coś dobrego dla innych, rozwijasz swoją pasję i poznajesz innych aktywnych ludzi z całej Polski.
"Robiąc projekt społeczny, rozwijasz kompetencje przyszłości takie jak zarządzanie, praca zespołowa, rozwiązywanie problemów, które są cenne na rynku pracy i zdobywasz doświadczenie menedżerskie, którym zabłyśniesz na rozmowach rekrutacyjnych."
"Tworzenie własnego projektu społecznego niewiele różni się od realizacji projektów w dużej firmie czy startupie. Ustalasz zakres, harmonogram i budżet, a potem wdrażasz to w życie: negocjujesz z partnerami, pozyskujesz finansowanie i pracujesz ze swoim zespołem. Właśnie dlatego projekt społeczny w CV zwiększa Twoje szanse na zdobycie pracy"
Możemy też się pochwalić sukcesem. Przedstawiamy naszych laureatów Olimipiady Praktycznej:
Aleksandra Dudzik ( 3a) Amelia Dudzik ( IVc) - 2021/22 , Max Van Iperen 2020/22
PIERWSZY DZWONEK
- 03.10.2022
W piątek dobiegła końca akcja Pierwszy dzwonek! Wszystkie zebrane rzeczy, przybory szkolne zostały przekazane do Regionalnego Centrum Wolontariatu w Elblągu, skąd zostaną dostarczone do dzieci i młodzieży, którzy najbardziej potrzebują takiego wsparcia.
Ogromne podziękowania w stronę uczniów, klas, wszystkich osób naszej społeczności szkolnej, która zaangażowała się w tę szczytną akcję. Przed nami kolejne ! Dołączajcie!!!
"Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”-
św. Jan Paweł II
KLASA IIC I IIIC NA UNIWERSYTECIE GDAŃSKIM
- 29.09.2022
Klasa IIc i IIIc na Uniwersytecie Gdańskim. 28 września udaliśmy się na Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego gdzie uczestniczyliśmy w wykładach i warsztatach na temat medycznych i etycznych aspektów współczesnej transplantologii. Z wykładu prowadzonego przez Panią dr Annę Kot dowiedzieliśmy się wiele o historii transplantologii, rodzajach przeszczepów, metodzie i zasadach przeszczepiania narządów, problemach światowej transplantologii, a także o nadziejach i zagrożeniach związanych z przeszczepianiem narządów od zwierząt. Poznaliśmy też aspekty prawne dotyczące tej metody. Na części warsztatowej zajęć żywo dyskutowaliśmy nad etycznymi aspektami stosowania tej metody. Wzięliśmy też udział w zajęciach laboratoryjnych, na których preparowaliśmy tkankę nerwową pochodzącą z mózgowia. Naszą wycieczkę zakończyliśmy spacerem po starym mieście.
7
WIZYTA NA UNIWERSYTECIE MIKOŁAJA KOPERNIKA
- 29.09.2022
Klasy medyczno - przyrodnicze z wizytą na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. 21 września 2022r. klasy IIc i IVc uczestniczyły w zajęciach warsztatowych na Wydziale Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W laboratoriach Katedry Genetyki, pod kierunkiem Pani prof. Grażyny Dąbrowskiej, uczniowie mieli okazję samodzielnie przeprowadzić proces elektroforezy czyli rozdziału cząsteczek DNA genomowego, cDNA i DNA plazmidowego w polu elektrycznym. Wysłuchali też krótkiego wykładu na temat wykorzystania tej metody w inżynierii genetycznej i biotechnologii. Ważnym i ciekawym punktem pobytu, szczególnie dla tegorocznych maturzystów, było zwiedzanie campusu uniwersyteckiego i zapoznanie z ofertą kształcenia uczelni. Nie obyło się bez spaceru po pięknej starówce i zakupu Toruńskich Pierniczków.
8
Galeria zdjęć
brak danych