SPOTKANIE Z MISTRZEM
- 07.09.2021
W miniony poniedziałek młodzież III LO rozpoczęła kolejny rok edukacji filmowej obejrzeniem w kinie Światowid pokazu filmu pt „Mistrz” w reżyserii Macieja Barczewskiego. Historia polskiego pięściarza Tadeusza „Teddy’ego” Pietrzykowskiego nie pozostawiła nikogo obojętnym. Wybitny sportowiec, szlachetny człowiek znalazł się w „piekle na ziemi”, jakim był obóz koncentracyjny Auschwitz. Film stanowi przejmującą lekcję historii XX wieku.
D.S.
Rekrutacja uczestników projektu „ELBLĄSKA SZKOŁA EKSPERYMENTU”
- 07.09.2021
„Elbląska Szkoła Eksperymentu”
dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach
Europejskiego Funduszu Społecznego
JUBILEUSZOWE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO W III LO
- 02.09.2021
We wrześniu 2021 roku III Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Elblągu obchodzić będzie jubileusz 30-lecia swego istnienia. To wyjątkowa i ważna rocznica w historii działalności Szkoły.
III LO przez 30 lat swojego istnienia zapisało się w świadomości elblążan i stało się ważnym punktem na edukacyjnej mapie naszego miasta. Absolwenci kolejnych roczników rozwijają zawodowe kariery w Polsce i na świecie, studiują na wielu renomowanych uczelniach.
Szkoła nadal się rozwija i dokłada wysiłków, by sprostać zmieniającym się potrzebom edukacyjnym. Jubileusz to czas podsumowań, ale także planów na przyszłość.
W atmosferze przygotowań do jubileuszu, który zaplanowany jest na 30 września upłynęło otwarcie roku 2021/2022. Dyrektor szkoły pani Beata Orzech szczególnie serdecznie przywitała uczniów klas pierwszych, którzy rozpoczynają naukę w naszej szkole. Przedstawiciele „pierwszaków” złożyli ślubowanie, iż o dobre imię szkoły będą dbać rozwijając swoje pasje, realizując się w nauce, sporcie, kulturze. Uczniowie klas pierwszych zapoznali się ze swoimi wychowawcami, poznali budynek szkoły.
Pozostaje mieć nadzieję, że w tym roku szkolnym nauka będzie wyłącznie stacjonarna a sytuacja epidemiologiczna pozwoli społeczności III LO cieszyć się wydarzeniami związanymi z jubileuszem.
5
1 WRZEŚNIA 1939 R. WYBUCHŁA II WOJNA ŚWIATOWA
- 02.09.2021
1 września 1939 r. wybuchła II wojna światowa
„ Kiedy się wypełniły dni
i przyszło zginąć latem,
prosto do nieba czwórkami szli
żołnierze z Westerplatte.’’
K. I . Gałczyński „Pieśń o żołnierzach z Westerplatte’’
1 września 1939 r. o godz. 4.45, bez wypowiedzenia wojny i ogłoszenia mobilizacji, wojska niemieckie zgodnie z planem Fall Weis uderzyły na Polskę na całej długości polsko-niemieckiej granicy oraz z terytorium Moraw i Słowacji. Łączna długość frontu wyniosła ok. 1600 km. Polska znalazła się w niekorzystnym położeniu strategicznym. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Ignacy Mościcki wydał odezwę, w której po oświadczeniu o agresji Niemiec przeciwko Polsce wezwał naród do obrony wolności i niepodległości kraju.
Atak III Rzeszy Niemieckiej był wspomagany zorganizowanymi nalotami bombowymi Luftwaffe na większość miast polskich, węzłów kolejowych i osiedli fabrycznych. Jednocześnie w dniu 3 września 1939 r. rząd ZSRS wyraził zgodę na nadawanie przez radiostację w Mińsku specjalnego sygnału umożliwiającego radionawigację Luftwaffe we wschodnich rejonach Polski. Pierwszym miastem, na które spadły niemieckie bomby już o 4.40, był Wieluń następnie Westerplatte, Gdynia, Puck, Hel.
Dziś w 82. Rocznicę wybuchu II wojny światowej oddajemy hołd 6 milionom Polaków wojskowych i ludności cywilnej , poległych w latach 1939-1945 na wszystkich frontach tej wojny.
Chwała Bohaterom!
Rekrutacja uczestników projektu "Elbląska Szkoła Eksperymentu"
- 01.09.2021
Podręczniki na rok szkolny 2021/2022
- 03.08.2021
W pierwszym tygodniu nowego roku szkolnego w naszej szkole odbywa się giełda używanych podręczników.
Proszę wstrzymać się z zakupem podręcznika do języków obcych. Nauczyciele uczący podejmą decyzję o doborze podręcznika we wrześniu.
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2020/2021
- 29.06.2021
Na świadectwach, wzbici w radość, odlecieli uczniowie,
drży powietrze po ich śmigłym zniku.
Wakacje, panie profesorze!
Julian Przyboś „Lipiec”
Słowa poety z pewnością oddają atmosferę, jaka panowała podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego w III Liceum Ogólnokształcącym w Elblągu. Ten trudny rok, łączący naukę stacjonarną, zdalną i hybrydową zakończyliśmy mimo wszystko z radością i nadzieją, że taki rodzaj nauki już się nie powtórzy.
Uroczystość odbyła się w szkolnej hali sportowej w dwóch turach z powodu obostrzeń sanitarnych. Pani Dyrektor-Beata Orzech odczytała życzenia zarówno od Prezydenta Miasta Elbląga jak i Ministra Edukacji Narodowej i Nauki.
Podczas gali nagrody otrzymali też uczniowie wyróżniający się w nauce oraz innych działaniach na rzecz szkoły.
Najwyższe średnie uzyskały uczennice:
Aleksandra Kulesza z klasy IIc-5,87
Julia Otłowska z klasy IIh-5,57
Kinga Belczewska z klasy Ic-5,60
Wśród klas najwyżej uplasowała się Ia ze średnią 4,57, z kolei klasa Id odznaczyła się najwyższą frekwencją.
Należy dodać, że to właśnie uczniowie klasy Id stanowią trzon Spontanicznego Zespołu Muzycznego, który uświetnił uroczystość zakończenia roku szkolnego.
K.M.
Drodzy Ósmoklasiści !
- 06.06.2021
Dlaczego warto wybrać III Liceum Ogólnokształcące w Elblągu?
Szczegóły w zakładce REKRUTACJA.
Zapraszamy serdecznie !!!
STYPENDYSTKI PREMIERA W ROKU SZKOLNYM 2021/22
- 28.06.2021
Stypendystki Premiera w roku szkolnym 2021/22
II C Aleksandra Kulesza
II H Julia Otłowska
i Pani Dyrektor Beata Orzech
Stypendystki Premiera w roku szkolnym 2021/22 i Pani Dyrektor
KLASY „POD PATRONATEM” WYDZIAŁU PRAWA I ADMINISTRACJI UNIWERSYTETU GDAŃSKIEGO
- 24.06.2021
Miło nam poinformować, że w nowym roku szkolnym 2021/22 kolejne klasy humanistyczne, zostaną objęte programem „ Klasa pod Patronatem WPiA UG”. Pani Beata Orzech, Dyrektor III LO podpisała wraz z Dziekanem WPiA UG , Panem dr hab. Wojciechem Zalewskim kontynuację współpracy dydaktyczno- naukowej. Wykładowcą wiedzy o prawie został Pan Piotr Zieliński, prawnik, absolwent oraz doktorant Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, laureat Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Naukowców im. Jana Uphagena za rok 2017 w kategorii nauk humanistycznych i społecznych za wybitne osiągnięcia w zakresie badań nad prawem medycznym i bioprawem, a w szczególności nad aspektami dotyczącymi praw pacjenta”. Jest przewodniczącym Rady Doktorantów Uniwersytetu Gdańskiego oraz przewodniczącym Wydziałowej Rady Doktorantów na Wydziale Prawa i Administracji UG.
Nasi uczniowie na zakończenie czteroletniego cyklu kształcenia otrzymają certyfikat, potwierdzający uczestnictwo w programie, podwyższą kompetencje z zakresu wiedzy o prawie, co umożliwi im podjęcie decyzji o wyborze kierunku studiów i zaplanowaniu swojej przyszłości.
Teresa Rakowska, koordynator projektu
ŁYŻWIARSTWO FIGUROWE PASJĄ OLI KULESZY
- 21.06.2021
O Aleksandrze Kuleszy –uczennicy klasy IIc ( profil medyczny) pisaliśmy już na stronie szkoły z racji jej osiągnięć naukowych. Ola brała udział w II etapie Olimpiady Wiedzy o Żywności i Żywieniu, w konkursie geograficznym Geoplaneta, teraz na koniec roku szkolnego 2020/2021 uzyskała średnią ocen 5, 85.
Oprócz znakomitych wyników w nauce Ola uzyskuje sukcesy w łyżwiarstwie figurowym, które trenuje już kilka lat. Od początku szkoły podstawowej trenuje łyżwiarstwo figurowe, a od dwóch lat również rolkarstwo figurowe. Obie dyscypliny są komplementarne wobec siebie. Aleksandra reprezentuje klub UKS „ Szóstka „ Elbląg a jej trenerka jest pani Beata Kukowska.
Ola trenuje cztery razy w tygodniu a uwieńczeniem treningów jest oczywiście udział w zawodach. W tym sezonie zawodniczka wzięła udział w trzech zawodach łyżwiarskich: WalleyCup w Warszawie, Puchar Bydgoszczy oraz Memoriał Marii Lelonkiewicz-Olszewskiej.
Z kolei na rolkach Ola startowała w Mistrzostwach Polski w Rumii oraz Wiosennym Pucharze także w Rumii.
Występ Aleksandry to tzw. program dowolny o określonym czasie, w którym zawodniczka musi wykonać odpowiednie skoki, piruety, kroczki i spirale.
Jak widać, da się pogodzić naukę w niezwykle wymagającym profilu ze sportowa pasją.
Oli gratulujemy i życzymy sukcesów zarówno na polu naukowym jak i sportowym!!!
K.M.
Aleksandra Kulesza
KLASA II B W ŻUŁAWSKIM PARKU HISTORYCZNYM
- 18.06.2021
15 czerwca klasa II b zwiedziła Muzeum Żuławskie w Nowym Dworze Gdańskim. Jest to idealne miejsce na zapoznanie się z wielokulturową historią Żuław. W budynku dawnej mleczarni Leonharda Kriega z 1902 roku gromadzone są ślady dziedzictwa kulturowego Żuław delty Wisły. W części muzealnej prezentowane są następujące wystawy stałe: „Stolica Żuław. Delta Wisły” – prezentujące zabytki materialne związane z historią Żuław Wiślanych, m.in. elementy wiatraka z Ostaszewa, nagrobki (m.in. unikatowa stela z drewna modrzewiowego) oraz fragmenty budynków z miasta i okolicy, a także pamiątki związane z nowodworskim przemysłem. „Na polskim polderze. Z dziejów mennonitów – niderlandzkiej mniejszości religijnej” – ekspozycja poświęcona mennonitom – pochodzącej z Niderlandów oraz północnych Niemiec wspólnocie religijnej, która osiedliła się na terenie Żuław w XVI wieku. „Strych pełen osobliwości” – kolekcja dawnych przedmiotów codziennego użytku, narzędzi rzemieślniczych oraz zabytków techniki użytkowej. „Magazynek strażnika wałowego” – rekonstrukcja dawnego pomieszczenia, służącego ochronie przeciwpowodziowej. Zwiedzanie obiektu uzupełniliśmy uczestnictwem w warsztatach tematycznych o Żuławach Wiślanych.
Dodatkowo mieliśmy okazję oglądać Lapidarium Cmentarz 11 wsi – filia w Żelichowie-Cyganku.Są to kamienie polne z wyrytymi datami śmierci, inicjałami zmarłych oraz gmerkami (znakami własnościowymi gospodarstw lub rodzin). Najstarszy nagrobek pochodzi z roku 1691 a najmłodszy – 1798. Zapoznaliśmy się również z architekturą zabytkowego domu podcieniowego oraz zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie w Raczkach Elbląskich, gdzie według danych Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii znajduje się depresja 1,8 m p.p.m., która przez wiele lat uznawana była za najniżej położony punkt Polski
Klasa IIB na wycieczce
Galeria zdjęć
brak danych