Czuwanie maturzystów na Jasnej Górze
- 28.02.2018
Jak co roku już nasza Szkoła wzięła udział w Pielgrzymce maturzystów do Częstochowy. Dnia 23 lutego nasze klasy maturalne wzięły udział w nocnym czuwaniu przy Obrazie Matki Bożej Częstochowskie polecając jej zdanie egzaminu dojrzałości i dalszy wybór w dorosłym życiu. Czuwanie poprowadziła Wspólnota Młodzi Młodym z Warszawy. Maturzyści wspólnie z nią wielbili Boga pieśnią oraz wysłuchali świadectwa. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej poprowadzili klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu. O godz. 2 rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył bp Jezierski. Przed Eucharystią był czas na adorację Najświętszego Sakramentu. Udział wzięło z naszej szkoły ponad 30 maturzystów. Opiekunami wyjazdu byli Ks. Jacek Białek i Ks. Artur Młodziński.
Projekt edukacyjny Czytamy Herberta
- 12.02.2018
W związku z ogłoszeniem przez Sejm roku 2018 Rokiem Zbigniewa Herberta, we współpracy z Telewizją Truso rozpoczynamy realizację projektu edukacyjnego Czytamy Herberta,którego celem jest popularyzowanie sylwetki i twórczości poety, kształcenie umiejętności recytacji, uwrażliwienie na piękno poezji, występ przed kamerami.
Zbigniew Herbert 1924 - 1998
Adresatami projektu są zdolni uczniowie III LO oraz gimnazjów i siódmych klas szkół podstawowych.
Przesłuchanie recytatorów, odbędzie się 28 lutego 2018 r. w III LO. Jury przewodniczyć będzie Pani Nina Dziwniel-Stępka.
Nagroda dla dziesięciu laureatów to udział w nagraniu programu telewizyjnego, który TV Truso zrealizuje w czytelni III LO, a następnie wyemituje w cyklu poświęconym poecie.
Zapraszamy młodych recytatorów na casting do III LO!
D.Huszcza-Sawicka
Otwarta lekcja języka angielskiego
- 26.02.2018
W czwartek 22 lutego grupa 1 klasy Ib wraz z nauczycielką Anną Lasek przygotowała otwartą lekcję języka angielskiego dla nauczycieli języków obcych oraz innych chętnych gości. Tematem lekcji były czasowniki związane z gotowaniem. Uczniowie na poprzednich zajęciach uczyli się angielskich słówek związanych z przygotowywaniem jedzenia takich jak „cut,chop,slice,mix,stir,season,heat,spread,serve itp.”Tym razem, żeby zapamiętać je lepiej, ożywili te słówka. Co to znaczy? Pokazali je w praktyce, przygotowując proste posiłki i opisując je podczas przygotowania.
Podzieleni na 4 grupy przygotowali: sałatkę grecką, kanapki na ciepło, kanapki na zimno oraz herbatę. Kroili, dodawali, mieszali, podgrzewali, doprawiali, nalewali i na koniec serwowali nauczycielom, którzy obserwowali lekcję. Sami też się poczęstowali, niektórzy z ognistym skutkiem, jaki wywołała kanapka na ciepło jednej z grup pod nazwą „suprhipermegadiabloinfernohotspicy sandwich”.
Wszyscy bawili się ucząc i uczyli bawiąc. Planujemy kolejne pokazy!
Audycja radiowa „Czy to jest kochanie?”
- 26.02.2018
„Każdy człowiek odczuwa potrzebę kochania i bycia kochanym. Przez zabiegany tryb życia często zapominamy o miłości i spychamy ją na drugi plan, czyż nie? Wywodzące się już ze Starożytnego Rzymu święto pozwala nam wszystkim choć na chwilę wyzbyć się zmartwień, wziąć głęboki oddech oraz zastanowić się, co jest tak naprawdę ważne...W większości przypadków wygląda to tak: dookoła zakochane pary idące do kina czy do restauracji, wzrasta liczba zamówień kwiatów w kwiaciarniach, a w sklepach obecne są powszechne promocje i obniżki. Niestety, często cała komercyjność tego dnia - która pojawiała się na przestrzeni lat - w jakimś stopniu przytłacza jego prawdziwy wymiar...Zatrzymajmy się na chwilę i doceńmy ludzi wokół nas, nie tylko swoje drugie połówki, lecz także przyjaciół, rodzinę. Postarajmy się, aby ten dzień był magiczny dla nas wszystkich!”
Taką oto ważną refleksję na temat więzi międzyludzkich przekazała nam Martyna Fiłonowiczz klasy I A w miniony piątek, 16 lutego 2018 r. podczas audycji radiowej, emitowanej w szkole na żywo w czasie każdej przerwy,przygotowanej przez 13-osobową grupę uczniów – entuzjastów pomysłu, w tym uzdolnionych recytatorów, autorów zaprezentowanych tekstów oraz, być może, przyszłych radiowców!
W efekcie, w każdym z nas słuchających, mogło zadziać się „coś„ pięknego i trwałego, jakaś impresja, jakieś niepowtarzalne przeżycie. Wg opinii niektórych uczniów z klas pierwszych i trzecich inicjatywa walentynkowa okazała się ciekawą, a w przyszłości podobną można byłoby zrealizować za pomocą profesjonalnego radiowęzła. Temat ten można poddać szerszej dyskusji ale jedno jest pewne: Tego dnia szkoła była nieco inna!
Zespół redakcyjnyo dpowiedzialny merytorycznie za audycję stworzyli uczniowie klas I-II pod opieką Marioli Babraj: Karolina Osiński, Aleksandra Wolowska, Aleksandra Stefanowicz (redaktorzy prowadzący) Aleksandra Ptak, Martyna Fiłonowicz, Jakub Wojtaszek, Alicja Olkowska, Przemek Orłowski, Karolina Ostrowska, Wiktoria Mikulska, Kamila Mańkowska, Wiktoria Czapiewska i Adrian Komoń.
LINK DO FILMU:
https://drive.google.com/file/d/199LXL_FVQ5fhAD1J7i6w_5zawkBjs8aK/view?usp=drivesdk
II B na wykładach w SWPS
- 25.02.2018
Klasa II B 23 lutego 2018 r. w ramach współpracy partnerskiej z Uniwersytetem SWPS w Sopocie uczestniczyła w zajęciach akademickich. Uczniowie wzięli udział wraz z licealistami z Trójmiasta w dwóch wykładach prowadzonych przez mgr. Michała Pozdała. Temat pierwszego wykładu to Profilaktyka rozwoju psychoseksualnego w okresie dorastania – dojrzewanie płciowe, drugiego natomiast Profilaktyka przemocy wobec kobiet w tym przemocy seksualnej na randce. Uczniowie podczas zajęć dowiedzieli się, czym dla organizmu i emocji jest dorastanie oraz jak zmienia się ciało i psychika w okresie adolescencji; co jest normą rozwojową a co powinno nas martwić. Kolejny wykład, pozwolił dowiedzieć się, czym jest przemoc i jakie są jej rodzaje; kiedy stajemy się ofiarą przemocy i jak się przed tym uchronić; kiedy ktoś przekracza granice i jest wobec nas agresywny ; jakie są źródła przemocy wobec kobiet w naszej kulturze. Następne zajęcia w Sopocie odbędą się już 16 marca w ramach Dnia z psychologią . Młodzież będzie uczestniczyła w wybranych wcześniej zajęciach z kilku bloków tematycznych, będą to zarówno wykłady, jak i warsztaty.
Indeks dla Agnieszki Szturo
- 19.02.2018
Uczennica klasy IIIb, Agnieszka Szturo, uzyskała tytuł Finalisty V Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Współczesnym. Agnieszka wraz z ponad 60 uczniami z całej Polski rywalizowała 17 lutego 2018 r. na Wydziale Historyczno-Socjologicznym Uniwersytetu w Białymstoku w finale Olimpiady.
Agnieszka musiała wykazać się rozległą wiedzą z zakresu trzech bloków tematycznych:
I) historii najnowszej, współczesnych stosunków międzynarodowych oraz aktualnych wydarzeń,
II) wiedzy o społeczeństwie, prawoznawstwa, konstytucjonalizmu i prawa międzynarodowego,
III) wiedzy o prawach człowieka.Indeksy na wybrane lub wszystkie kierunki studiów finalistom olimpiady przyznało kilkanaście polskich uczelni. Wśród nich jest m.in. Uniwersytet Warszawski, Wrocławski, Gdański czy Uniwersytet w Białymstoku ( http:/ /coptiosh.eu/owopc/Uprawnienia_640.html ). Agnieszka będzie miała możliwość studiowania bez postępowania rekrutacyjnego m.in. na kierunku prawo w siódmej najlepszej uczelni w Polsce - Uniwersytecie Wrocławskim czy na jednym z najbardziej obleganych kierunków w kraju – kryminologii Uniwersytetu Gdańskiego.
Serdecznie gratuluję sukcesu !
Młodzież III LO na zajęciach w EUH-E
- 16.02.2018
III LO rozpoczęło współpracę z Elbląską Uczelnią Humanistyczno-Ekonomiczną. Porozumienie podpisane zostało 15 lutego 2018 r. przez Panią Dyrektor Beatę Orzech i Kanclerza EUH-E Henryka Falla. Sformalizowana współpraca obejmować będzie wykłady w szkole, możliwość uczestniczenia uczniów w wybranych wykładach na EUH-E, warsztaty, ćwiczenia w laboratoriach uczelni. Zajęcia dedykowane są uczniom klas medyczno-przyrodniczych oraz psychologicznych (obecna klasa druga medialno-dziennikarska, a w przyszłym roku utworzona zostanie psychologiczno-medialna). Oferta zajęć zostanie dostosowana do zainteresowań młodzieży. Uczniowie klasy II b medialno-dziennikarskiej już mieli okazję zgłosić swoje propozycje tematów zajęć, wśród których dominuje problematyka społeczno-psychologiczna. Współpraca partnerska między III LO i EUH-E umożliwi uczniom poszerzenie wiedzy i rozwój zainteresowań, urozmaici proces dydaktyczny, a w przyszłości z pewnością pomoże podjąć decyzję o kierunku dalszego kształcenia.
„Handel ludźmi” – zajęcia ku przestrodze
- 16.02.2018
Dnia 12 lutego gościliśmy w naszej szkole przedstawicielkę Straży Granicznej, która wygłosiła wykład na temat handlu ludźmi. Uczniowie klas trzecich usłyszeli prawdziwe historie ludzi pokrzywdzonych. Pani porucznik przedstawiła szczegółowo historie i przypadki, w których miała możliwość podjąć działania. Opowiedziała też o organizacjach walczących z tym procederem oraz jak długo i w jaki sposób podejmują działania. Jednocześnie przedstawiła najpopularniejsze sposoby próby porwania przez handlarzy, tym samym przestrzegając, że przestępcą może być nie tylko całkiem obca osoba, ale również osoba z najbliższego otoczenia. Uczniowie w skupieniu wsłuchiwali się w słowa naszego gościa, zadawali nurtujące ich pytania oraz z niedowierzaniem słuchali o przypadkach z naszego miasta. Wszyscy jednak wyszli z wykładu z pewnością, że żaden z nich nie dałby się oszukać i nie przeżyje koszmaru, jakim jest handel żywymi ludźmi.
Dominika Jagodzińska, klasa 3e
WSPÓŁPRACA POLSKO-ROSYJSKA
- 12.02.2018
Po kilkumiesięcznych próbach nawiązania kontaktu z rosyjskimi placówkami edukacyjnymi, na początku lutego br. III LO podpisało oficjalne porozumienie o współpracy partnerskiej ze Szkołą nr 1561 w Moskwie (strona www:http://sch1561uz.mskobr.ru/). W imieniu naszej szkoły umowę podpisała Pani Dyrektor Beata Orzech, zaś ze strony rosyjskiej porozumienie zostało podpisane przez Dyrektora Walerego W. Pazynina. Główne cele umowy partnerskiej zakładają przede wszystkim rozwój współpracy na płaszczyźnie edukacyjnej, m.in. poprzez organizację wymian, wizyt studyjnych, korespondencję online pomiędzy kadrą pedagogiczną oraz społecznością uczniowską obu szkół; poprzez realizację wspólnych projektów i programów edukacyjno-badawczych oraz innych przedsięwzięć o charakterze edukacyjnym.
Szkoła, z którą nawiązaliśmy współpracę jest placówką publiczną, która kształci dzieci i młodzież na wszystkich poziomach nauczania. Mieści się tam zarówno przedszkole, szkoła podstawowa (1-4 klasa), jak też szkoła średnia (5-11 klasa). Warto dodać, iż w szkole prowadzone są lekcje języka polskiego i młodzież rosyjska uczestniczyła już w międzynarodowych projektach (m. in. w polsko-rosyjskiej wymianie młodzieży Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia). Mamy nadzieję, iż podpisanie porozumienia przyczyni się do budowania pozytywnych relacji w stosunkach polsko-rosyjskich i pozwoli na lepsze zrozumienie i poznanie odrębności kulturowej i narodowej obu krajów.
Zdobywanie Góry Chrobrego, zabawa na nartach
- 14.02.2018
„Dwie deski dwa kije a ubawu po samą szyję” .Przy wspaniałej słonecznej pogodzie, grupa naszych licealistów z klasy IC uczestniczyła w zajęciach nauki jazdy na nartach. Pierwsze kroki dla początkujących narciarzy na pewno są dużym wyzwaniem. Posługiwanie się sprzętem, koordynowanie ustawień ciała podczas skrętów, panowanie nad tempem zjazdu , a szczególnie równowaga i hamowanie, są podstawowymi umiejętnościami bezpiecznej zabawy podczas jazdy na nartach.
W trakcie zajęć nasza młodzież z powodzeniem opanowała umiejętności płużne, pozwalające na kontrolowany zjazd z góry. Zjeżdżaliśmy - brawo!!! Dodam jeszcze, że sukcesem zakończył się wjazd wyciągiem, który również potrafi sprawić wiele kłopotów. Upadków było niewiele, ale jak mawiają górale” jak sek nie psewrócys, tak sek ne nucys”.
Z narciarskim pozdrowieniem WM.
„Młodzież wierna tradycjom niepodległości”
- 11.02.2018
Wojciech Kossak „Zaślubiny Polski z morzem”
10 lutego 1920 roku generał Józef Haller dokonał symbolicznych zaślubin Polski z Morzem Bałtyckim. Tym samym potwierdzono wykonanie jednego z punktów postanowień Traktatu Wersalskiego przyznającego Polsce odcinek 140 kilometrów wybrzeża.
Współpraca z Uniwersytetem SWPS w Sopocie
- 06.02.2018
Klasa II b została objęta patronatem Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS w Sopocie na mocy porozumienia między III LO i USWPS podpisanego 17 stycznia 2018 r. przez Panią Dyrektor Beatę Orzech i Panią Dziekan dr hab. Aleksandrę Fila-Jankowską. W ramach współpracy uczniowie będą uczestniczyli w bezpłatnych wykładach, warsztatach, spotkaniach interaktywnych, grach psychologicznych oraz konsultacjach z wykładowcami Uniwersytetu SWPS. Młodzież spotka się ze studentami, którzy podczas zwiedzania uczelni opowiedzą o kierunkach i formie kształcenia akademickiego. Zajęcia prowadzone będą w Sopocie i w III LO. Uczniowie klasy II b będą mieli możliwość uczestniczenia jako wolontariusze przy organizacji wydarzeń na Uniwersytecie SWPS, każdorazowo otrzymując certyfikat poświadczający ich wkład. Najbliższe spotkanie odbędzie już 23 lutego 2018 r., uczniowie klasy II B wezmą udział w dwóch wykładach na USWPS w Sopocie. Natomiast 16 marca 2018 r. młodzież z klasy II b oraz III a czeka „Dzień z psychologią”, czyli wykłady, warsztaty, gry psychologiczne przygotowane na uczelni.Planowane jest rozszerzenie współpracy patronackiej na kolejną klasę humanistyczną, która rozpocznie naukę w naszym liceum w roku szkolnym 2018/2019.
Galeria zdjęć
brak danych