Narodowe Czytanie „Wesela” w III Liceum Ogólnokształcącym w Elblągu
- 27.09.2017
Młodzież III LO od 27 do 31 marca 2017 r. uczestniczyła w Projekcie Narodowe Czytanie „Wesela”. Maturzyści czytali dzieło Stanisława Wyspiańskiego koleżankom i kolegom z młodszych klas. Z tej okazji przygotowane zostały pomysłowe kostiumy, scenografie, prezentacje. Uczniowie mieli okazję nie tylko przypomnieć sobie ważne w polskiej kulturze dzieło, ale również wykazać się kreatywnością. Na czas czytania „Wesela” szkolna biblioteka i czytelnia zamieniły się w bronowicką chatę, a uczniowie bawili się niemal tak dobrze jak goście Pana Młodego.
Więcej zdjęć w galerii.
Speaking in Public
- 27.09.2017
15 marca 2017r. odbyła się w naszej szkole kolejna edycja konkursu „Speaking in Public”. Jest to konkurs przemówień publicznych w języku angielskim skierowany do uczniów szkół gimnazjalnych z Elbląga i okolic. W tym roku gościliśmy uczniów z Elbląga, Fromborka i Braniewa. W jury zasiedli: p. Mariola Chodakowska-Malkiewicz, p. Aleksandra Trochimczuk, p. Arkadiusz Trochimczuk. Wśród 14 uczestników jury wyłoniło 7 laureatów, w tym jedną osobę wybraną przez publiczność. Laureatami zostali:
I miejsce: Jakub Pilimon z Gimnazjum nr 3 w Braniewie
II miejsce: Franciszek Sikora z Gimnazjum nr 3 w Elblągu
III miejsce: Antoni Frączek z Gimnazjum przy PZSZ w Elblągu
IV miejsce: Paulina Burszta z Gimnazjum nr 9 w Elblągu
Wyróżnienia: Oliwia Sienkiewicz z Gimnazjum we Fromborku, Emilia Kwapiszewska z Gimnazjum przy PZSM w Elblągu, Weronika Olszewska z Gimnazjum nr 3 w Elblągu.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za przygotowanie się do konkursu oraz uczniom, którzy prowadzili konkurs: Darii Daszkiewicz z Ib oraz Kamilowi Świniarskiemu z Ia.
Organizatorki konkursu:
Agnieszka Bronś i Aleksandra Trochimczuk
Więcej zdjęć w galerii.
International Public Speaking Competition
- 27.09.2017
- Uczennica klasy III B, Patrycja Markowska, wygrała krajowe finały międzynarodowego konkursu krasomówczego w języku angielskim International Public Speaking Competition.Po eliminacjach w Gdańsku tydzień temu, Patrycja wystąpiła w sobotę 11 marca, pokonując 22 innych mówców z Trójmiasta, Warszawy, Wrocławia, Bydgoszczy i innych ośrodków.Tym samym, jak jej pięciu poprzedników (Katarzyna Dorocińska 1999, Łukasz Kotyński 2000, Jacek Margol 2003, Michał Stężała 2008, Mateusz Grzybicki 2009), będzie reprezentować Polskęw trakcie finałów międzynarodowych w maju, w Londynie.Patrycję przygotowywał zespół nauczycieli języka angielskiego: Anna Lasek i Tomasz Stężała.
Link do filmu https://www.youtube.com/watch?v=I-eP8cNoy4k&t=516sWięcej zdjęć w galerii.
Notre Dame de Paris
- 09.03.2018
To jedno z największych wydarzeń w historii polskiego teatru. Polska odsłona spektaklu "Notre Dame de Paris" była bardzo wyczekiwana już od momentu paryskiej premiery. W oryginalnej wersji w rolę Quasimodo wcielił się Garou, a piosenka "Belle" została nominowana do tytułu Song of the Century – Piosenka Wieku.
14 grudnia 2016 roku uczniowie klasy Ia wraz z wychowawcą panią Teresą Rakowską mieli okazję obejrzeć ten wspaniały spektakl w Teatrze Muzycznym w Gdyni. To było świetne, profesjonalnie przygotowane widowisko. Oprawa muzyczna stała na najwyższym poziomie, scenografia i choreografia zapierały dech w piersiach, a aktorzy dali z siebie wszystko. Całość tworzyła cudowne przedstawienie, które warte było każdej chwili poświęconej na podróż do Gdyni, aby je zobaczyć. Wszyscy doświadczyli niezapomnianych wrażeń i na pewno zapamiętają na dłużej dźwięki i śpiewy dochodzące z katedry Notre Dame.
Marszobieg moli książkowych
- 27.09.2017
W ramach projektu Czytanie. Reaktywacja?, nad którym patronat objął Prezydent Elbląga odbył się 9 grudnia Marszobieg moli książkowych.
Impreza ta miała na celu promowanie dwóch najzdrowszych, zdaniem organizatorów zajęć, czyli czytania i biegania. Dwuosobowe drużyny z każdej elbląskiej szkoły miały przebiec 1875 metrów. Długość trasy to rok urodzenia Josepha Conrada - pisarza, który będzie patronem nadchodzącego 2017 roku.
Ponadto uczestnicy marszobiegu musieli odnaleźć 11 punktów, na których odpowiadali na pytania z literatury i wiedzy o języku. Start i meta usytuowane były przy Bramie Targowej a trasa marszobiegu prowadziła przez elbląską Starówkę.
Drużyna III LO to: Klaudia Lakowska i Mariusz Kuskowski z klasy II a. Wyposażeni w mapę, dzielnie walczyli o jak najlepszy czas i odgadnięcie wszystkich zadań. W biegu uczestniczyły szkoły wszystkich szczebli, więc nagrody będą przyznawane w różnych kategoriach. Marszobieg moli książkowych był częścią projektu promującego czytelnictwo, a jego finał odbędzie się 25 kwietnia 2017 roku.
Do udziału w innych konkursach zapraszamy (szczegóły u nauczycieli j.polskiego), Klaudii i Mariuszowi dziękujemy za reprezentowanie III LO.
Katarzyna Maciesza
„Chodzi o to, aby język giętki …”
- 13.12.2016
Miłośnicy poezji polskiej 8 grudnia 2016 r. wzięli udział w Szkolnym Konkursie Recytatorskim, podczas którego zaprezentowali wybrany utwór polskiego poety. Wszyscy wykazali się wyjątkową wrażliwością na piękno ojczystej mowy oraz umiejętnością interpretacji ulubionych wierszy. Wśród uczestników konkursu byli uczniowie z klas pierwszych i drugich. Laureatkami zostały:
I miejsce - Maja Patalon z klasy I a ( K.K. Baczyński „Deszcze”)
II miejsce – Agnieszka Nowokrzewska z klasy I b (J. Kaczmarski „Mury”)
III miejsce - Aleksandra Ptak z klasy I a (W. Szymborska „Nic dwa razy”)
Wyróżnienie – Alicja Czarnotta z klasy I b (T. Różewicz „Ocalony”)
Wszystkim zwycięzcom gratulujemy !
Danuta Huszcza-Sawicka
Z Sienkiewiczem za pan brat
- 09.03.2018
Taki tytuł nosił wykład, jaki wygłosiła dr Adrianna Adamek, włączając się tym samym w obchody Roku Sienkiewicza. Kończący się rok 2016 był rokiem pisarza, którego setna rocznica śmierci przypadała na 15 listopada.
Uczniowie klas humanistycznych mieli okazję poznać sylwetkę autora odwiedzając miejsca z nim związane. Prezentacja naszego gościa przeniosła słuchaczy i widzów do Woli Okrzejskiej – miejsca urodzenia pisarza, Warszawy, w które studiował a także Krakowa, Zakopanego, gdzie odpoczywał. Ważnym miejscem na mapie Polski jest Oblęgorek pod Kielcami. Dworek ten to dar Polaków dla Sienkiewicza, który ufundowali pisarzowi z okazji otrzymania Literackiej Nagrody Nobla w 1905 roku.
Dr Adrianna Adamek opowiedziała też o żywej pamięci o pisarzu, która trwa w jego rodzinnych miejscach. Kultywuje ją grono rodziny Sienkiewicza, między innymi wnuk pisarza , a także miłośnicy twórczości, do których nasz gość także należy.
Portret pisarza, miejsca, z którymi był związany być może zachęcą uczestników spotkania do sięgnięcia po książki Henryka Sienkiewicza.
K.M.
Galeria zdjęć
brak danych