15 MAJA 2022 - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI O ZMARŁYCH NA AIDS
16.05.2022 22:27
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS - International AIDS Candlelight Memorial – obchodzony jest co roku w trzecią niedzielę maja. W tym roku po raz kolejny motywem przewodnim jest hasło: „We Remember – We Take Action – We Live Beyond HIV”, co w wolnym tłumaczeniu znaczy: „Pamiętamy – Podejmujemy działania – Żyjemy bez HIV”.15 maja wspominamy osoby, które zmarły na AIDS, jak również dziękujemy tym wszystkim, którzy angażują się w pomoc osobom żyjącym z HIV oraz ich bliskim.
International AIDS Candlelight Memorial został zainicjowany przez osoby żyjące z HIV w 1983 roku, a od 2011 roku koordynowany jest przez Globalną Sieć Osób Żyjących z HIV – GNP+. Dla 38 milionów osób żyjących dziś z HIV na całym świecie, Memoriał jest ważnym wydarzeniem pokazującym solidarność, przełamującym bariery stygmatyzacji i dyskryminacji oraz dającym nadzieję nowym pokoleniom na życie bez HIV.
Przez wszystkie te lata organizacje społeczeństwa obywatelskiego na całym świecie zorganizowały tysiące działań, takich jak: uroczystości odbywające się w miejscach kultu religijnego, miejscach pracy, sadzenie drzewek pamięci czy rajdy motocyklowe kobiet żyjących z HIV, itp. W tym dniu zapalane są świeczki i lampki symbolicznie upamiętniajcie osoby, które odeszły, prowadzone są również działania z zakresu profilaktyki HIV/AIDS.
Organizacje pozarządowe w Polsce także włączają się w wydarzenia związane z Memoriałem. Od kilku lat tradycją stało się szycie patchworku pamięci. Zjednoczenie Pozytywni w Tęczy, organizator tego wydarzenia, zaprasza do Warszawy, na Plac Zamkowy, gdzie w niedzielę 15 maja o godz. 14.00 zaprezentuje patchwork, który jest efektem wspólnej pracy organizacji pozarządowych i innych instytucji. Happening ten jest jednocześnie inicjatywą, która zachęca do aktywnej profilaktyki i edukacji HIV/AIDS oraz opieki nad osobami żyjącymi z HIV.
ZDROWIE PSYCHICZNE DZIECI I MŁODZIEŻY
06.02.2022 23:01
Szanowni Rodzice i Nauczyciele,
Zachęcam Państwa do zapoznania się z biuletynem NFZ „Ze zdrowiem”. Numer Piąty magazynu poświęcony jest zagadnieniu zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Znajdziecie w nim Państwo informacje dotyczące m.in.:
- wspierania rozwoju psychicznego dziecka od pierwszych chwil jego życia,
- znaczenia życzliwości, rozmowy i bliskiej więzi dla zdrowia psychicznego dziecka,
- nauki samoakceptacji,
- przyczyn kryzysu psychicznego i reagowania na ten kryzys,
- wsparcia zapewnianego w szkole i poradni psychologiczno-pedagogicznej.
Numer poświęcony zdrowiu psychicznemu dzieci i młodzieży można pobrać ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia.
Udostępniam też bezpośredni link do polecanego biuletynu:
https://www.nfz.gov.pl/gfx/nfz/userfiles/_public/dla_pacjenta/magazyn_ze_zdrowiem/nfz_nr_5.pdf
Aleksandra Witkowska- pedagog/ psycholog
WEBINARIUM DLA RODZICÓW: „DOM JAKO BEZPIECZNA PRZYSTAŃ WSPIERAJĄCA ROZWÓJ DZIECKA”
07.01.2022 21:02
Szanowni Rodzice,
Pragnę zachęcić Państwa do skorzystania z bezpłatnego webinaru pt.: DOM JAKO BEZPIECZNA PRZYSTAŃ WSPIERAJĄCA ROZWÓJ DZIECKA.
Godzinna prezentacja udostępniona na kanale YouTube adresowana jest w głównej mierze do rodziców. Ma na celu podkreślenie i uświadomienie odbiorcom, jak ważna jest miłość bezwarunkowa i akceptacja dziecka. Zaprezentowano w niej 3 role rodzicielskie: nadzorca, helikopter, towarzysz.
Webinar, który Państwu polecam, sprzyja refleksji nad tym, których cech jest w rodzicach najwięcej i co one oznaczają. Przybliży Państwu tzw. model stref regulacji, powie o tym jak wspierać dziecko w sytuacjach codziennych, jak towarzyszyć mu w trudniejszych momentach. Dzięki wiedzy na temat stref regulacji rodzic jest w stanie świadomie rozpoznawać emocje własne i swoich dzieci, co ułatwia świadome reagowanie i udzielanie wsparcia.
Gorąco polecam i podaję link:
https://liblink.pl/mBxTic8F5s
Aleksandra Witkowska- pedagog/ psycholog
OGÓLNOPOLSKA INFOLINIA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY ORAZ ICH OPIEKUNÓW
10.09.2021 20:37
W rozpoczynającym się roku szkolnym 2021/2022 Ministerstwo Edukacji i Nauki wdraża działania mające na celu wsparcie psychologiczne dla dzieci i młodzieży przeżywających kłopoty i trudności, spowodowane m.in. skutkami izolacji rówieśniczej podczas epidemii COVID-19.Od 6 września działa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów. Pod numerem telefonu 800 800 605 dzieci i młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy będą mogli uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników.
Aby skorzystać z pomocy wystarczy zadzwonić na infolinię, gdzie profesjonalni konsultanci odpowiedzą na wszystkie pytania, doradzą, co można zrobić w danej sytuacji. Rozmówcy nie muszą się przedstawiać, mają zapewnioną dyskrecję i anonimowość.
Zachęcamy także do skorzystania z kontaktu mailowego pomagamy@1815.pl
ARS, CZYLI JAK DBAĆ O MIŁOŚĆ?
10.09.2021 20:44W mijającym roku szkolnym III LO w Elblągu przyłączyło się do realizacji rekomendowanego przez Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Edukacji Narodowej (obecnie Ministerstwo Edukacji i Nauki) programu z zakresu profilaktyki uzależnień „ARS, czyli jak dbać o miłość?”.
Program ten, koordynowany przez Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Elblągu, ma na celu ograniczenie niekorzystnych następstw zdrowotnych, prokreacyjnych i społecznych związanych z używaniem i nadużywaniem substancji psychoaktywnych przez młodzież wchodzącą w dorosłe życie.
Cele szczegółowe programu:
- zwiększenie u uczestników programu umiejętności i postaw pomocnych w unikaniu używania substancji psychoaktywnych, zwłaszcza umiejętności spostrzegania zagrożeń i asertywnego stawiania granic,- zwiększenie u uczestników programu wiedzy o konsekwencjach używania substancji psychoaktywnych dla życia rodzinnego i zdrowia prokreacyjnego, i w tym kontekście zmniejszenie wpływu mitów na temat dobroczynnego działania alkoholu na organizm kobiet w ciąży, które utrzymują się w świadomości społecznej.Zajęciami warsztatowymi w ramach tego programu objęci zostali uczniowie wszystkich czterech tegorocznych klas pierwszych. Treści programowe spotkały się z dużym zainteresowaniem ze strony młodzieży. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym kolejne grupy uczniów włączą się równie ochoczo w realizację programu.