Młodzież III LO 18 stycznia 2018 r. zabrała głos w sprawie funkcjonowania szkoły. Debatę prowadziła pani Aleksandra Trochimczuk, a moderatorami byli przedstawiciele klas. Wszyscy mogli się wypowiedzieć na 10 tematów. Następnie moderatorzy zebrali wyniki, uporządkowali je ze względu na poruszone przez uczestników problemy i przekazali raport Dyrekcji. Pomysły uczniów zostaną poddane analizie przez Radę Pedagogiczną.
Uczniowie postulowali, aby Samorząd Szkolny wybierany był w tajnym głosowaniu spośród osób chętnych, niekoniecznie z trójek klasowych.
Dużo emocji towarzyszyło wypowiedziom na temat prac domowych, co ciekawe uczniowie nie są im przeciwni, chociaż woleliby, by nie zadawać ich na weekendy, przerwy świąteczne czy ferie. Jeśli jednak nauczyciele muszą je zadać, to uczniowie chcieliby mieć możliwość wyboru tematów, przekazywania ich przez Internet.
Najchętniej wykonywaliby prace domowe w formie referatów, prezentacji multimedialnych, łączące teorię z praktyką oraz projekty wymagające pracy w grupie. Młodzież ma również wiele pomysłów na zagospodarowanie przestrzeni szkolnej. Zaczęłaby od poszerzenia korytarzy, następnie urządziła świetlicę dla uczniów i „kącik odpoczynku dla uczniów” oraz zamontowała radiowęzeł. Następnym krokiem byłaby estetyzacja otoczenia poprzez wprowadzenie elementów sztuki. Młodzieży brakuje też nowoczesności.
Uczniowie chcieliby, aby nauczyciele na lekcjach maksymalnie wykorzystali ich potencjał intelektualny i młodzieńczą energię, dlatego postulują: „więcej kreatywnych projektów, np. robienie przedstawień z czytanych dramatów, recytowanie wierszy”, „prowadzenie dyskusji na lekcjach”, „lekcje interaktywne”, „lekcje w terenie”, „Quizy jako sprawdzanie wiedzy, np. strona kahoot.com”, prowadzenie lekcji przez uczniów.
Młodzież chciałaby mieć możliwość „przekazywania swoich uwag (np. skrzynka na zażalenia, ask - portal na anonimowe wiadomości, forum, dzień spowiedzi”, „wybrania ucznia odpowiedzialnego za przekazywanie problemów”.
Cenne uwagi dotyczyły promocji szkoły. Uczniowie podali wiele ciekawych sposobów popularyzacji III LO w środowisku, np. przez „zwrócenie uwagi na ofertę szkoły, a w szczególności wybór języków”, „przedstawienie przyjaznej atmosfery panującej w naszym liceum”.
Uczniowie podpowiadali również, jak wykorzystać smartfony i inne urządzenia komunikacyjne na lekcjach. Otóż można byłoby stosować: „gry na podstawie tematów z poprzednich lekcji (np. quizy)”, „prace domowe przez Internet (w tym umieszczanie prac domowych na librusie, aby każdy nieobecny uczeń miał łatwy dostęp do potrzebnych informacji na temat prac domowych)”, „słowniki elektroniczne”, „lektury, książki w telefonach lub innych urządzeniach komunikacyjnych (np. tablety, laptopy)”.
Młodzież chciałaby uczestniczyć w zajęciach dodatkowych w dogodniejszych godzinach, ponieważ zaproponowane przez nauczycieli (a dostosowane do wszystkich uczniów) nie dla każdego są optymalne.
Debata skłoniła do refleksji na temat rzeczywistości szkolnej uczniów wszystkich klas. Wypowiedzi pokazały zaangażowanie uczniów w życie szkoły i chęć wprowadzania zmian. Wszystkie pomysły będą brane pod rozwagę, szczególnie, że III LO stoi u progu dużych zmian związanych ze przeprowadzką do nowej siedziby od 1 września 2018 r.
Danusta Sawicka