Dyplom za zajęcie II miejsca w Grze Miejskiej "Carlo Acutis - nastolatek z Mediolanu"
- 13.10.2023
List gratulacyjny od Prezydenta oraz życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej
- 12.10.2023
DZIEŃ PATRONA
- 10.10.2023
17 października w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Elbląskiej odbędzie się cykl konferencji organizowany przez naszą szkołę, poruszający temat nauczania patrona naszej szkoły, Jana Pawła II. Konferencje odbędą się w godzinach 8:30 - 11:30. Uczestnikami konferencji będą następujące klasy: 1B,1G, 2B, 3B, 4A (8:30-9:45), 2A, 2C, 2D, 2E, 2F (10:15-11:30).
Uczniów obowiązuje strój galowy.
ZWOLNIENI Z TEORII
- 09.10.2023
W dniu 27.09 w naszej szkole odbyło się spotkanie z zwycięzcom Ogólnopolskiej Olimpiady „Zwolnieni z teorii”. Uczniowie zapoznali się ze szczegółami olimpiady. Dowiedzieli się jak w ciekawy sposób można zdobyć doświadczenie pracy w grupach czy również rozwinąć swoją kreatywność i umiejętności organizacyjne. Taka praktyka ułatwia zdobycie wymarzonej pracy.
Na spotkaniu były 34 osoby i tuż po zakończeniu spotkania zostały zgłoszone 2 projekty z naszej szkoły.
Zacząć jest łatwo i szybko. Wystarczy wymyślić projekt, złożyć zespół, który będzie składał się max. 10 osób i do 12 grudnia zarejestrować się i drużynę na stronie zwolnienizteorii.pl
3
III LO W TEATRZE NA BALLADYNIE
- 09.10.2023
6 października uczniowie III LO wzięli udział w spektaklu "Balladyna" w Teatrze im. Aleksandra Sewruka w Elblągu. To niezwykłe wydarzenie kulturalne było częścią programu edukacyjnego szkoły, mającego na celu rozwijanie wrażliwości artystycznej i literackiej młodzieży. Spektakl, oparty na dramacie Juliusza Słowackiego, dostarczył uczniom niezapomnianych przeżyć i głębokich refleksji.
Sztuka odbyła się w pięknym teatrze, który sam w sobie stanowi atrakcję kulturalną. Dekoracja, plastyczność postaci, przepiękne kostiumy, charakteryzacja i zrytmizowany ruch aktorów dodawały wydarzeniu wyjątkowego charakteru.
Głównym punktem tego dnia była jednak sama "Balladyna". Reżyser spektaklu, doceniony przez krytyków, znany ze swoich dzieł, postanowił przenieść widzów w mroczny i tajemniczy świat słowiańskich legend i mitów.
Sztuka był wspaniałą okazją do refleksji nad treściami literackimi i filozoficznymi. "Balladyna" to nie tylko opowieść o mrocznych tajemnicach ludzkiej duszy, ale także głęboka analiza moralności i etyki.
BOHATERON
- 06.10.2023
BohaterOn - Ogólnopolski projekt edukacyjno - historyczny w III Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Pawła II w Elblągu dobiegł końca.
Od 02 września do 02 października 2023r. Klasy: 1a, 1b, 1f, 2a i 2e wzięły udział w 6 godzinnych warsztatach historycznych, poświęconych Powstaniu Warszawskiemu. Podczas lekcji historii, historii i teraźniejszości wykorzystaliśmy materiały autorów projektu .Wzięliśmy czynny udział w warsztatach pt: „Warszawscy Robinsonowie”, „Głód, brud i wesela. Życie codzienne podczas Powstania Warszawskiego”. Obejrzeliśmy filmy pt. „Powstanie 1944”- dokument, „Miasto ruin” i prezentacje pt.” Powstanie w kulturze współczesnej”, „Powstanie warszawskie 1944 r.”, „Dzieci Powstania 1944 r.”, „Sanitariuszki rocznik 1920- 1926”- zdjęcia z warszawskich Powązek (materiały własne nauczycieli). W tej edycji projektu BohaterOn, w hołdzie Powstańcom, wysłaliśmy wirtualne kartki „dumni z Powstańców” oraz wykonaliśmy postery, celem upamiętnienia ich heroicznej postawy.
02 października ustawieni z biało-czerwnymi kartami utworzyliśmy „żywą” Kotwicę- symbol Polski Walczącej.
Projektem zostało objętych ok.150 uczniów naszej szkoły.
Cześć i chwała Bohaterom!
Koordynatorzy projektu: Pani Danuta Miszkowicz, Pan Paweł Sarnowski, Pani Teresa Rakowska
4
ZAJĘCIA W CENTRUM EKSPERYMENTU
- 03.10.2023
Dnia 27 września dwie klasy o profilu psychologicznym wzięły udział w zajęciach warsztatowych w Centrum Experyment w Gdyni. Uczniowie klasy 1e zapoznawali się z rodzajami uzależnień i ich wpływem na mózg człowieka podczas warsztatów pt. Nie (i)graj z uzależnieniem, zaś uczniowie kl. 2e zgłębiali tajniki mózgu w teorii i praktyce podczas zajęć pt. Mózg w Akcji.
Korzystając ze wspaniałej pogody w drodze powrotnej udaliśmy się na Stare Miasto w Gdańsku.
AT
3
DNI JĘZYKÓW OBCYCH
- 02.10.2023
W dn. 2-6 października w ramach obchodów Dni Języków Obcych na lekcjach j. obcych uczniowie z klas I będą brać udział w językowej grze terenowej, która będzie polegała na odgadnięciu zakodowanych pytań i poleceń w sześciu nauczanych j. obcych. Zaś uczniowie klas II i III oraz IV będą wzajemnie się integrować podczas wspólnych lekcji kulturowych (wysłuchają prezentacji i wezmą udział w przygotowanych przez swoich kolegów quizach oraz zadaniach językowych). Dodatkowo, na wybranych lekcjach angielskiego w ramach tzw. American Dream Week uczniowie zapoznają się bliżej z historią i kulturą Stanów Zjednoczonych.
AT
WIELORZECZNE REMINISCENCJE
- 28.09.2023
W tym roku wrześniowe, słoneczne popołudnia spędziliśmy, promując X Festiwal Literatury Wielorzecze. Uczniowie klas 1a i 2a przygotowali dla mieszkańców miasta happening, podczas którego rozdawali przygotowane przez Stowarzyszenie Alternatywni podarunki - niespodzianki. Oczywiście czekała na nas fantastyczna nagroda, w piątek mogliśmy gościć w progach naszej szkoły dwie znakomite pisarki - Panią Martę Fox oraz Panią Krystynę Mazur, które poprowadziły dla uczniów spotkanie autorskie i warsztaty literackie. Czy wiecie, ile książek napisała Marta Fox? Czy wiecie, czym jest KLAN? I... czy wszyscy lubią poezję? My znamy odpowiedzi na dwa z tych trzech pytań 😉.
Dziękujemy, że mogliśmy być częścią tak fantastycznych działań artystycznych.
AM
15
84 ROCZNICA POWSTANIA POLSKIEGO PAŃSTWA PODZIEMNEGO
- 27.09.2023
27 września 1939 r. powstała Służba Zwycięstwu Polski.
Przekształcona później w Związek Walki Zbrojnej, a następnie w Armię Krajową dała początek Polskiemu Państwu Podziemnemu.
Polskie Państwo Podziemne, działając w latach 1939-45 na terenach okupowanych przez III Rzeszę i Związek Radziecki, było fenomenem w ogarniętej wojną Europie. Tajne struktury państwa polskiego były kierowane przez władze RP na uchodźstwie: prezydenta, rząd i Naczelnego Wodza oraz ich krajowe przedstawicielstwa.
W dniu 27 września 2023 roku w Elblągu odbyły się obchody 84. rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 12 odegraniem hymnu państwowego Rzeczpospolitej Polskiej. Po przemówieniach okolicznościowych odbył się apel pamięci i oddano salwę honorową. Na zakończenie rocznicowych uroczystości złożono kwiaty.
Społeczność III LO reprezentowali uczniowie: Bartosz Wiśniewski, Maja Tomkowicz i Paulina Węgrzyn stanowiący asystę sztandaru naszej szkoły.
WM.
"SOUND OF FREEDOM" - to trzeba zobaczyć!
- 22.09.2023
"Sound of Freedom" to jeden z największych filmowych fenomenów współczesnego kina. Zamrożony przez mainstreamowych dystrybutorów przeleżał na półce 5 lat. Wykupiony dzięki publicznej zbiórce i mobilizacji dziesiątek tysięcy widzów trafił z początkiem lipca do amerykańskich kin i wywrócił letni box office do góry nogami. Bez typowej dla Hollywood, idącej w miliony dolarów promocji, ale za to z rozchodzącą się wirusowo opinią, że to „film, który każdy powinien zobaczyć”, wspiął się na szczyt rankingów ocen i oglądalności.
Film porusza niesłychanie ważną tematykę współczesnego niewolnictwa, handlu dziećmi dla pozyskiwania korzyści materialnych z ich okrutnego, seksualnego wyzysku. Mimo tematyki twórcy nie szokują drastycznymi scenami, a ładunek emocjonalny przekazu budują w sposób subtelny, choć jednoznaczny.Czwartkowego popołudnia grupa uczniów klas III i IV wybrała się wraz z nauczycielami - Teresą Rakowską i Aleksandrą Witkowską - na projekcję "Sound of Freedom". Obraz wywarł na wszystkich ogromne wrażenie, wywołał wiele emocji, skłonił do refleksji nad problemem. Uczestnicy wyjścia do kina rozchodzili się tego wieczoru do domów z głębokim przekonaniem, że poruszony w filmie temat wymaga nagłośnienia, uświadomienia szerokim kręgom odbiorców rozmiaru i powagi problemu, absolutnej konieczności zaangażowania na rzecz ratowania ofiar bezwględnego i okrutnego zjawiska handlu ludźmi.
My już zobaczyliśmy - koniecznie zobaczcie i Wy!
JESIENNE SZTAFETOWE BIEGI PRZEŁAJOWE
- 21.09.2023
Czwartkowa pogoda 21 września 2023r zachęcała do rozegrania tegorocznych sztafetowych biegów przełajowych. Miejscem zmagań szkolnych sztafet dziewcząt i chłopców był Park Bażantarnia. Bieg przełajowy jest to wyścig w terenie naturalnie utrudniony przez przyrodę jest to bieg ciekawy ale jednocześnie wymagający dobrego przygotowania kondycyjnego. Każdy z biegaczy miał do pokonania dystans 800m. Nasze reprezentacje spisały się na medal. Chłopcy w składzie: Denis Van Ieperen, Oskar Bartosiński, Grzegorz Romańczuk, Ksawery Kościuk, Dawid Czerniec, Grzegorz Stromski i Paweł Antonowicz podczas bardzo zaciętej rywalizacji przybiegli, z minimalną stratą, na metę na miejscu drugim. Dziewczęta w składzie: Karina Rusiecka, Gabriela Bukowska, Jessica Klimko, Zofia Braczkowska, Natalia Fijałkowska, Julia Sieniuć, Ewa Ciesielska biegły wspaniale walczyły do linii mety, ostatecznie ukończyły zawody na miejscu piątym. Należy podkreślić, iż w zawodach licealnych wystartowało 11 szkół średnich, a nasze zespoły sztafetowe uplasowały się na czołowych miejscach zawodów.
Gratuluję wszystkim naszym lekkoatletom zaangażowanej walecznej postawy!
WM.
1
BOHATERON - WŁĄCZ HISTORIĘ W TWOJEJ SZKOLE!
- 20.09.2023
Nasze liceum po raz piąty włącza historię w ramach ogólnopolskiego projektu historycznego BohaterOn.
Do udziału w tegorocznej edycji zaprosiliśmy klasy: 1a, 1b, 1e, 2a, 2f. Celem akcji jest promowanie historii Polski XX wieku oraz upamiętnienie uczestników walk o Warszawę w 1944 r. Do 2 października odbędą się warsztaty historyczne, plastyczne, pokazy filmów o tematyce powstańczej.
Szkoła oraz uczniowie realizujący akcję na zakończenie projektu zostaną uhonorowani pamiątkowym Certyfikatem Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Koordynatorzy : zespół historyczno- społeczny
T.R
MATEMATYKA W OBIEKTYWIE
- 19.09.2023
Zapraszamy wszystkich uczniów do wzięcia udziału w XIV edycji Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego „Matematyka w obiektywie”. Konkurs jest powszechny i całkowicie bezpłatny. Uczestnicy za pośrednictwem strony www.mwo.usz.edu.pl rejestrują się i wysyłają zdjęcia, którym przypisują nazwy związane z matematyką. Na laureatów konkursu czekają cenne nagrody. Od roku 2015 przyznawana jest nagroda specjalna – Prezesa Polskiego Towarzystwa Matematycznego – za zdjęcie z najciekawszym opisem matematycznym. Szczegółowe informacje, regulamin, zgłoszenia, pliki do pobrania, galerie laureatów poprzednich edycji konkursu dostępne są na stronie www.mwo.usz.edu.pl.
Nauczyciele matematyki
OBCHODY 84 ROCZNICY AGRESJI ZSRR NA POLSKĘ
- 19.09.2023
18 września przy Krzyżu Katyńskim na cmentarzu Agrykola odbyły się uroczystości upamiętniające 84 rocznicę agresji sowieckiej na Polskę. Współcześnie najczęściej określa się terminem „IV rozbiór Polski” podział państwa polskiego w 1939 roku w wyniku współdziałania dyplomatycznego i militarnego Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich i III Rzeszy.
Delegacja uczniów III LO w Elblągu wraz ze sztandarem szkoły uczestniczyła w tej uroczystości, by oddać hołd poległym i doświadczonym tym tragicznym wydarzeniem.
17 września 1939 roku Związek Radziecki, wypełniając ustalenia traktatu Ribbentrop-Mołotow, wkroczył w granice II RP. Wielu Polaków po agresji ZSRR na nasz kraj czekała śmierć lub zsyłka. Krzyż Katyński jest dla ocalałych Sybiraków symbolem męczeństwa, wiary i zwycięstwa.
Na cmentarzu Agrykola zgromadzili się kombatanci, przedstawiciele władz miasta, żołnierze.
Dla młodzieży reprezentującej elbląskie szkoły była to lekcja historii, przypominająca jak ważna jest pamięć o przeszłości swojego narodu.
Asysta sztandaru na uroczystościach reprezentowała społeczność III LO to: Igor Grzelak, Bartosz Wiśniewski ,Hanna Tarczyńska, Weronika Gęsina, Maja Tomkowicz i Paulina Węgrzyn.
WM.
MY SŁOWIANIE
- 19.09.2023
W poniedziałek 18 września uczniowie klasy Ib odwiedzili Muzeum Archeologiczne w Biskupinie. Podczas trwającego Festynu Archeologicznego “My Słowianie” mieli okazję zapoznać się z wierzeniami, strukturą społeczną, handlem oraz kuchnią dawnych Słowian. Ważnym elementem festynu było też zwiedzanie rezerwatu archeologicznego na terenie muzeum.
NARODOWE CZYTANIE W NASZEJ SZKOLE
- 16.09.2023
Wraz z początkiem roku szkolnego uczniowie naszej szkoły rozpoczęli intensywne działania związane z promocją czytelnictwa. Akcja Narodowego Czytania jest doskonałą okazją, aby młodzi ludzie po raz kolejny docenili wartość słowa pisanego.
W tym roku, 9 września, odbyła się 12. edycja tej ogólnopolskiej akcji, podczas której Polacy w wielu miejscowościach w kraju i za granicą czytali Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej. Wychodząc naprzeciw intelektualnej przygodzie, 14 września uczniowie naszej szkoły wzięli aktywny udział w tym wydarzeniu.
Lekturze fragmentów powieści oddawała się młodzież oraz nauczyciele. W wielu różnych zakątkach III LO wprowadzaliśmy się wzajemnie w barwny świat Korczyńskich i Bohatyrowiczów, pogawędek bohaterów w polu i przy stole, konfliktów i romansów. Zaznajamialiśmy się ze światem, który nas wzbogacał, którego potrzebujemy na złe chwile, jakich los nikomu nie szczędzi, ale i na dobre, by umilić sobie porę i podarować ziarenko radości.
5
LICEALIADA. INDYWIDUALNE JESIENNE BIEGI PRZEŁAJOWE
- 17.09.2023
Inauguracja sportowego roku szkolnego 2023/2024 szkół średnich rozpoczęła się „Jesiennymi Indywidualnymi Biegami Przełajowymi”, które odbyły się w Parku Leśnym „Bażantarnia” 14 09 2023 roku. Nasz szkolna reprezentacja na zawody w biegach przełajowych liczyła 19 uczniów: Wiktoria Furtak 1B, Karina Rusiecka 1C, Gabriela Bukowska 1D, Oliwier Pepliński 1D, Dawid Cieślak 1E, Ksawery Lewandowski 1E, Ksawery Kościuk 2B, Hubert Zalewski 2D, Piotr Kusiuk 2D, Paweł Nawrocki 2D, Karolina Chylewska 2F, Julia Kuźmicz 3A, Zofia Braczkowska 3C, Ewa Ciesielska 3D, Grzegorz Romańczuk 3D, Paweł Szwarc 3D, Oskar Bartosiński 4B, Wiktor Rusiecki 4D, Denis van Ieperen 4D.
Co ciekawe, przełaje są najstarszą konkurencją biegową, rozgrywaną w sposób ciągły. Ich narodziny miały miejsce na początku XIX wieku. Kolebką krosu jest Wielka Brytania, gdzie już ponad 200 lat temu rozgrywano pierwsze zawody, natomiast Mistrzostwa Polski w Biegach Przełajowych zostały rozegrane po raz pierwszy w 1921 roku. Bieg przełajowy to zupełnie inne realia, inna taktyka, inny sprzęt niż w biegu na bieżni czy ulicy. To niemal odmienna dyscyplina sportu! Występują tu bardzo trudne podbiegi i zbiegi, zakręty, zmiany podłoża a wszyscy biegną razem,” bark w bark”.
Nasi uczniowie bardzo dzielnie walczyli w każdym biegu, starali się jak najlepiej pobiec i zająć jak najwyższe miejsce w swojej kategorii wiekowej. Nasi uczniowie podczas Indywidualnych Jesiennych Biegach Przełajowych zaprezentowali się wspaniale zdobywając - 5 medali:
Denis van Ieperen miejsce 1
Ksawery Kościuk miejsce 2
Zofia Braczkowska miejsce 2
Julia Kuźmicz miejsce 3
Wiktor Rusiecki miejsce 3
Gratulacje należą się wszystkim uczestnikom JIBP , kros wymaga żelaznej kondycji i siły, nie wygra się przełaju od tak, trzeba pokazać charakter. Wszystkim charakternym naszym reprezentantom GRATULACJE!!!
WM.
1