29 października w Bibliotece Miejskiej w Elblągu uczniowie klas: IIb, IIc i IIIb uczestniczyli w spotkaniu z działaczkami opozycji solidarnościowej – Panią Teresą Bocheńską oraz Ireną Telesz-Burczyk. Wydarzenie uświetnił również swoją obecnością Prezydent Miasta Elbląga Pan Witold Wróblewski. Spotkanie zostało przygotowane w związku z realizacją przez III Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Elblągu projektu Centrum Edukacji Obywatelskiej i Europejskiego Centrum Solidarności pt. „Solidarna szkoła”. Jego głównym celem jest kształtowanie postaw solidarności i współodpowiedzialności oraz zaangażowanie społeczności szkolnej w działania na rzecz tych wartości, jak również edukacja na temat historii ruchu Solidarność.
W semestrze zimowym realizujemy ścieżkę Polka Niepodległa, w ramach, której podejmiemy działania związane z rolą kobiet od 1918 do 1989 roku. Chcemy się zaakcentować udział kobiet w działalności opozycyjnej w okresie PRL.
Rok 2018 to dla nas rok wyjątkowy – mija właśnie 100 lat od odzyskania przez Polskę niepodległości i 100 lat, od kiedy Polki uzyskały prawa wyborcze. Z tej okazji uczniowie klasy IIIb: Daria Wójcik, Aleksandra Jabłonka i Bartłomiej Brzeziński przygotowali wspaniałą prezentację poświęconą tej tematyce. Opowiedzieli o kobietach w perspektywie ostatnich stu lat, a także wnikliwe zauważyli, jakie problemy dotyczą nas również dzisiaj.
Naszym pierwszym była Pani Teresa Bocheńska, prezes Banku Żywności w Elblągu, osoba znana już od wielu lat w naszym mieście z dzielności na rzecz potrzebujących, kobieta o wielkim sercu, która może być dla nas wzorem.
W latach 1980 – 1981 Pani Teresa Bocheńska była działaczką opozycyjną i współzałożycielką i przewodniczącą Międzyzakładowej Komisji NSZZ „Solidarność” przy WZRMiOW w Elblągu. W 1989 r. stała się członkiem Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. W późniejszych latach Pani Bocheńska kontynuowała swoją działalność polityczną.
Następnie głos zabrała Pani Irenę Telesz-Burczyk znakomita aktorkę teatralną, którą od lat możemy podziwiać w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie. W 1980 r. Pani Irena Burczyk współtworzyła olsztyńskie struktury „Solidarności”, była m.in. delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów związku. Po wprowadzeniu stanu wojennego kontynuowała działalność opozycyjną, zajmując się kolportażem wydawnictw drugiego obiegu i organizacją pomocy internowanym. W 1984 z przyczyn politycznych została zwolniona z pracy w teatrze. Obecnie jest również zaangażowana politycznie.Pani Irena Burczyk, za swoje liczne dokonania, w 2005 r. została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi.
Była to dla nas doskonała okazja poznania realiów życia w czasach PRL oraz trudów działalności opozycyjnej od bezpośrednich świadków tych wydarzeń. Wystąpienia naszych gości uświadamiają nam również, że historia Solidarności to nie tylko historia mężczyzn, ale też dzielnych kobiet - jak Pani Bocheńska i Pani Burczyk.
Agnieszka Krzywdzińska